PSM ke 100. výročí narození Otty Wichterleho – technická příprava platidla

Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky (pdf, 1,1 MB)

PSM ke 100. výročí narození Otty Wichterleho – technická příprava platidla

Česká národní banka vyhlásila v červnu 2012 veřejnou soutěž, jejímž tématem bylo 100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých chemiků a vynálezců, Otty Wichterleho. Soutěže se zúčastnilo 32 výtvarníků, kteří předložili celkem 53 návrhů budoucí mince. Vyhodnocení soutěže uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 25. září 2012 v České národní bance. Předložené návrhy jako odborný poradce shlédl také syn Otty Wichterleho, Prof. Kamil Wichterle.

Předložené návrhy hodnotila komise v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole komise vyřadila 30 návrhů, a to zejména z důvodu nezdařilého portrétu Otty Wichterleho, nepřesného vyobrazení motivů spjatých s jeho osobou, případně pro technické nedostatky ve výtvarném provedení návrhů. Ve druhém kole bylo oceněno 15 prací, které se vyznačovaly především kvalitnějším zpracováním portrétu. Návrhy MgA. Martina Daška a MgA. Jana Háska získaly ve druhém kole zvýšenou odměnu.

Do třetího postoupilo šest návrhů, které se vyznačovaly nejlépe provedenými portréty a nejnápaditějšími kompozicemi. První cenu komise udělila návrhu MgA. Josefa Oplišila, u kterého ocenila výborně provedený portrét Otty Wichterleho a nejoriginálněji pojatou kompozici návrhu pracující s motivem rozostření a zaostření. Druhou cenu komise udělila návrhu pana Vojtěch Dostála, DiS. za kvalitně zpracovaný portrét, zajímavé řešení písmene „W“ evokující skládačku Merkur, jejíž pomocí vyrobil Otto Wichterle první kontaktní čočky, a nápaditou kompozici lícní strany pracující s motivem tabulky užívané u očního lékaře. Třetí cenu obdržel návrh Mgr. Petra Horáka za sochařsky pojatý portrét. Ve třetím kole dále obdržely mimořádnou odměnu návrhy akademické sochařky Márie Poldaufové, akademického sochaře Jiřího Harcuby a akademického sochaře Jiřího Věnečka.

Bankovní rada na svém jednání dne 11. října 2012 schválila rozhodnutí odborné komise a realizaci mince podle návrhu MgA. Josefa Oplištila. Emise mince je naplánována na 23. října 2013.