PSM u příležitosti konání FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 – technická příprava platidla

Podrobnější informace o podmínkách soutěže (pdf, 544 kB)

 PSM u příležitosti konání FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 – technická příprava platidla

Česká národní banka vyhlásila v lednu 2008 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné mince u příležitosti konání FIS mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Uzávěrka soutěže byla dne 21. března 2008. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a výtvarníkům, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, jsou soutěžní podmínky zasílány přímo.

Soutěž obeslalo 25 výtvarníků, kteří předložili celkem 36 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 1. dubna 2008 v České národní bance. Hodnocení se jako odborný poradce zúčastnil i zástupce organizačního výboru FIS mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 pan Jan Pecka.

V prvním kole bylo vyřazeno 27 návrhů, zejména z důvodu nepříliš zdařilé modelace (konkrétní výhrady měli členové komise ke ztvárnění postav lyžařů či heraldických zvířat), případně pro nedostatky v kompozici či písmu. Ve druhém kole byly oceněny čtyři návrhy, které byly podle hodnocení komise tematicky přesvědčivější a výtvarně lépe zpracované.

Do třetího kola proto postoupilo pět návrhů. První cenu a doporučení k realizaci komise udělila studentovi Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Davidu Čermákovi.Ve svém hodnocení komise ocenila dynamické ztvárnění pohybu lyžařů na rubové straně, čisté provedení lícní strany se zdařile zakomponovaným logem mistrovství a dokonalý kompoziční soulad lícní strany se stranou rubovou. Druhou cenu získal návrh Mgr. Petra Horáka za velmi výstižné pojetí lyžařů na rubové straně. Třetí cenu komise přiznala návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby za esteticky profesionálně zpracované obě strany návrhu a velmi výstižně ztvárněný pohyb skokana na lyžích. Návrhy akademického sochaře Zbyňka Fojtů a slečny Kateřiny Kociánové získaly mimořádnou odměnu.

Bankovní rada na svém zasedání dne 17. dubna 2008 podpořila rozhodnutí komise a schválila návrh pana Davida Čermáka.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 18.4.2008