PSM ke 150. výročí narození Františka Kupky – technická příprava platidla

Příprava návrhů platidla – soutěžní podmínky (pdf, 513 kB)

PSM ke 150. výročí narození Františka Kupky – technická příprava platidla (1. cena)

Česká národní banka vypsala v srpnu 2020 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 150. výročí narození Františka Kupky, s uzávěrkou dne 11. září 2020.

Vypsání ceny se zúčastnilo 15 výtvarníků, kteří předložili celkem 22 sádrových modelů. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 19. listopadu 2020. Odbornými poradci byli Jan Smetana, ředitel nadace Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, a Ing. Vladimír Lekeš, ředitel aukční sítě Adolf Loos Apartment and Gallery.

Komise hodnotila návrhy tradičním tříkolovým systémem. V prvním kole bylo vyřazeno osm návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno deset návrhů základní odměnou a jeden návrh zvýšenou odměnou.

Do třetího kola postoupily tři návrhy, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Adama Alvy Fejfara za nápadité propojení lícní a rubové strany kompozicí dílčích motivů z děl Františka Kupky. Na rubové straně je kompozice doplněna o Kupkův portrét. Druhou cenu komise udělila návrhu Vojtěcha Dostála, DiS., za velmi povedený portrét, který je vytvořen Kupkovou výtvarnou technikou. Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Ivana Řeháka za detailní zpracování Kupkova portrétu. Autor zde zachytil Kupku již jako světového a uznávaného autora abstraktního malířství, které je ztvárněno na lícní straně návrhu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 10. prosince 2020 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Adama Alvy Fejfara.