Vývoj české ekonomiky pro příští rok

Rozhovor se Z. Tůmou, guvernérem ČNB

(ČRo 1 - Radiožurnál - 18:00 Ozvěny dne, 4.11.2003)

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka
--------------------
Zatímco v předchozích letech se Česká národní banka a odbory neshodly na vývoji naší ekonomiky. Odhad pro příští rok mají obě strany hodně podobný. Ze sídla centrální banky se hlásí Michal Fila.

Michal FILA, redaktor
--------------------
Nejsilnější odborová centrála by ráda v příštím roce počítala maximálně s tří a půlprocentním nárůstem cen a průměrně šestiprocentním nominálním zvýšením mezd. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma také potvrdil, že bere vážně varování odborů o vysokém růstu nezaměstnanosti.

Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Pravda je, že je i naším názorem, že růst mezd by v průměru příští rok mohl být zhruba šest procent, protože také počítáme s relativně rozumným růstem HDP a s jemnou akcelerací oproti letošnímu roku. Stejně tak počítáme s určitým nárůstem inflace a dá se tudíž předpokládat, že zhruba šestiprocentní růst mezd by měl být únosný pro českou ekonomiku.

Michal FILA, redaktor
--------------------
Také analytici komentují vcelku reálné požadavky odborářů jako něco ne zcela obvyklého. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch ale tvrdí, že dnešní shodu s centrální bankou nebudou odbory zneužívat například při kolektivním vyjednávání o mzdách. Tvrdě ale budou tlačit na firmy, které na zvyšování platů mají.