Prezident Miloš Zeman jmenoval nového viceguvernéra a dva nové členy bankovní rady ČNB

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval dva nové členy bankovní rady České národní banky. Funkce se od 13. února 2023 ujmou Jan Kubíček a Jan Procházka. Prezident současně jmenoval stávajícího člena bankovní rady Jana Fraita viceguvernérem.

Noví radní vystřídají Oldřicha Dědka a viceguvernéra Marka Moru, kterým 12. února 2023 skončí jejich šestiletý mandát.

„Naprostou prioritou pro Českou národní banku je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře, kdy inflace začne klesat,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

„Jak jsem měl možnost od července poznat bankovní radu v novém složení a zároveň se seznámit s životopisy nových členů, hlavně s jejich odborností, tak jsem si jist, že máme vytvořeny skvělé předpoklady pro to, aby Česká národní banka byla nadále důvěryhodnou institucí a aby zodpovědně plnila svůj mandát,“ dodal guvernér.

Jan KubíčekJan Kubíček se narodil 14. září 1976 ve Dvoře Králové nad Labem. Absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, kde pokračoval na postgraduálním studiu v programu Hospodářská politika a správa. Pracovní kariéru zahájil ve společnosti Newton Holding, a.s., jako analytik. V letech 2007 až 2013 působil jako poradce viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Od roku 2018 až 2019 vedl sekci makroekonomických a fiskálních analýz Úřadu Národní rozpočtové rady. Od roku 2022 je vedoucím tohoto úřadu. Od ukončení studií působil také na ekonomických vysokých školách (VŠE v Praze, Newton College, VŠ Škoda Auto), kde vyučoval makroekonomickou analýzu, teorii dlouhodobého růstu, teorii hospodářského cyklu a další. Aktuálně učí na Katedře veřejných financí na VŠE Praha.  Jan Kubíček mluví anglicky a francouzsky, na základní úrovni také italsky a německy.

Jan ProcházkaJan Procházka se narodil 1. února 1979 v Ostravě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a ekonomické vzdělání dokončil na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Deset let působil ve finanční skupině CYRRUS, mimo jiné jako hlavní analytik a ředitel pražské pobočky. Od roku 2012 je předsedou představenstva a generálním ředitelem Exportní a garanční pojišťovací společnosti, a.s., kde má kromě podpory a diverzifikace českého exportu na starost implementaci Solvency II či zastupování v mezinárodních institucích. Zároveň je od jara 2012 předsedou dozorčí rady národního pivovaru Budvar. Byl také členem pracovní skupiny Legislativní rady vlády, Komise RIA a dvakrát v Národní ekonomické radě vlády, kde vedl skupinu pro KPI ve veřejné správě. Nyní je koordinátorem celého poradního sboru. Jan Procházka mluví anglicky a na základní úrovni španělsky.

Členy bankovní rady ČNB vybírá a jmenuje prezident republiky, a to na šest let. Mandát je možné vykonávat nejvýše dvakrát. K začátku července 2022 prezident republiky jmenoval Aleše Michla guvernérem ČNB. Současně s ním byli jmenováni viceguvernérka Eva Zamrazilová a členové bankovní rady Karina Kubelková a Jan Frait.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB


Prezident Miloš Zeman jmenoval nového viceguvernéra a dva nové členy bankovní rady ČNB