Pamětní stříbrná mince k výročí 100 let od narození Kamila Lhotáka

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci 200 Kč, která připomene 100 let od narození českého malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka. Mince inspirovaná jeho dílem je v prodeji od 20. června 2012.

Na líci pamětní dvousetkoruny jsou motivy z obrazů Kamila Lhotáka, kterým dominuje ztvárnění obrazu „Plavatka“. Rubová strana dvousetkoruny nese portrét Kamila Lhotáka, v pozadí je zobrazen balon nad obzorem jako typický motiv z obrazů tohoto autora. Podobu mince navrhla Tereza Eisnerová.

Česká národní banka vydává do oběhu celkem 20 900 kusů mince, z toho 13 200 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 7 700 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Kamil Lhoták se narodil 25. července 1912 v Praze. Za téměř osmdesát let svého života tento malíř, grafik, ilustrátor a člen slavné umělecké skupiny 42 namaloval stovky obrazů. K jeho známým ilustracím patří obrazový doprovod knihy Dědeček automobil od Adolfa Branalda nebo českého překladu románu Vynález zkázy od Julese Verna.

Dvousetkoruna k výročí 100 let od narození Kamila Lhotáka je předposlední z letošních pěti emisí pamětních mincí této nominální hodnoty, které vydává Česká národní banka. Poslední emisí pamětní stříbrné dvousetkoruny roku 2012 bude mince k výročí 100 let od otevření Obecního domu v Praze.

Marek Petruš, mluvčí ČNB