Max Švabinský na stříbrné minci ČNB

banner – TZ – PSM „150. výročí narození Maxe Švabinského“

Česká národní banka připomíná výročí 150 let od narození Maxe Švabinského. Odkaz tohoto významného českého malíře a kreslíře přelomu 19. a 20. století byl inspirací pro vznik pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 13. září 2023.

17. září 2023 uplyne 150 let od narození malíře, kreslíře a grafika Maxe Švabinského. Jeho osobu a přínos pro české umění připomíná pamětní mince ČNB. Autorem její podoby je medailér Josef Oplištil, který na lícní straně mince ztvárnil jedno z klíčových děl Maxe Švabinského, monumentální plátno Chudý kraj. Na rubové straně mince je Švabinského portrét.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 150 kusů, dalších 18 850 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Do konce roku 2023 ČNB vydá další dvě pamětní mince, v říjnu zlatou minci v nominální hodnotě pět tisíc Kč s motivem městské památkové rezervace Hradec Králové a v prosinci pamětní stříbrnou dvousetkorunu, která připomene architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Max Švabinský

Max Švabinský se narodil 17. září 1873 v Kroměříži. Stal se jednou z nejvýraznějších postav českého umění na přelomu 19. a 20. století. Nesmazatelnou stopu zanechala jeho práce v oblastech malby, kresby a grafiky. Tvořil také nástěnné obrazy pro architekturu, například dvojici maleb s portréty českých umělců nazvanou České jaro pro Riegrův sál Obecního domu v Praze. Je také autorem řady portrétů významných politiků nebo vědců. K jeho zásadním dílům patří velké alegorické plátno Chudý kraj a obraz Splynutí duší. Zemřel 10. února 1962 v Praze.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB