Koruna oslaví 100. narozeniny

Naši měnu čeká v příštím roce 100. výročí vzniku. Česká národní banka připravila k této výjimečné příležitosti soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen historii česko-slovenské koruny, ale zároveň přiblíží veřejnosti činnosti centrální banky a její roli. ČNB také vydá vysokohmotnostní zlatou minci a poprvé v historii i pamětní bankovku.

Přestože samotné výročí koruny připadá na rok 2019, oslavy tohoto významného jubilea začínají již v letošním roce věnovanému 100 let od vzniku naší republiky. Jako první z plánovaných akcí vyhlašuje ČNB společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy soutěž pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky.

„Touto soutěží dáváme příležitost zapojit se do oslav výročí československé koruny také studentům a dětem. Mohou si vyzkoušet, jaké je to být autorem pamětní bankovky, a dozvědět se tak více o naší měně, která je součástí našeho každodenního života již 100 let,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Studenti mohou soutěžit ve třech věkových kategoriích o ceny, které přímo souvisejí s výrobou českých mincí a bankovek. Podmínky soutěže jsou k dispozici na našich webových stránkách. Vyhrát lze historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo účast na diskusi s autorem pamětní mince. Vítězné návrhy budou dále umístěny na výstavě ČNB 100 let česko-slovenské koruny, která bude přístupná na Pražském hradě v průběhu jara 2019. Na této výstavě umožní centrální banka veřejnosti prohlédnout si například zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského aj. nebo vzácné československé mince a papírové peníze.

Mezi další aktivity, které jsou v rámci oslav plánovány, patří také vydání odborné publikace představující nejvýznamnější milníky naší měny. Dále ČNB uspořádá mezinárodní konferenci a v neposlední řadě se po třech letech uskuteční Den otevřených dveří pražské centrály. Do slavnostní podoby se převlékne také logo ČNB, které k této příležitosti upravil jeho autor, profesor Jan Solpera.

O průběhu oslav bude ČNB informovat na speciálně vytvořené podstránce 100 let česko-slovenské koruny, na které budou průběžně doplňovány informace k jednotlivým bodům. S blížícím se výročím se do informační kampaně zapojí také generální mediální partner oslav Česká televize a hlavní mediální partner Český rozhlas.

Zapojte se i vy do akcí připravených k 100 letům česko-slovenské koruny a oslavte je s námi.

Marek Zeman
Ředitel odboru komunikace ČNB