ČNB pořádá v květnu další Research Open Day

Česká národní banka pořádá 27. května 2019 každoroční setkání předních českých a zahraničních ekonomů Research Open Day. Čestným hostem letošního ročníku, který přednese hlavní přednášku, bude Jacob Frenkel, předseda JPMorgan Chase International.

V rámci Reesarch Open Day budou oficiálně předány ceny Bankovní rady ČNB pro nejlepší výzkumné práce za rok 2018. Cenu převezmou Lukáš Pfeifer a Martin Hodula za článek A Profit-to-Provisioning Approach to Setting the Countercyclical Capital Buffer: The Czech Example a Tibor Hlédik a Jan Vlček za studii Quantifying the Natural Rate of Interest in a Small Open Economy – The Czech Case. Obě oceněné práce jsou vysoce relevantní pro ČNB a byly využity při diskusích o nastavení politik centrální banky.

Významným hostem letošního ročníku Research Open Day bude Jacob Frenkel, předseda JPMorgan Chase International a bývalý guvernér izraelské centrální banky, který přednese hlavní přednášku s názvem Central Banking and the Global Economy. V tematických sekcích budou prezentovány další práce výzkumníků ČNB – Efekty kurzového závazku na bilanci ČNB, Role pohyblivých složek mezd pro flexibilitu platů a Efekty vyšších kapitálových požadavků na bankovní půjčky. Podrobný program akce je k dispozici na webových stránkách ČNB.

Research Open Day se uskuteční v prostorách Kongresového centra ČNB na Senovážném náměstí, v budově bývalé Plodinové burzy. Na akci je nutná registrace, kterou je nutné provést do 15. května 2019 prostřednictvím registračního formuláře dostupného na webu ČNB. 

Česká národní banka si letos připomíná 100. výročí zavedení československé měny a její peněžní jednotky. Při této příležitosti pořádá o týden dříve, než se koná Research Open Day, ekonomickou konferenci The Future of Monetary Policy: What Can We See as the Dust Has Settled? (Budoucnost měnové politiky: Co je vidět poté, co se prach usadil?), za účasti vrcholných představitelů centrálních bank zemí, které také využívají měnovou jednotku s názvem koruna.

Markéta Fišerová
ředitelka odbor komunikace a mluvčí ČNB