ČNB bude v květnu hostit světové centrální bankéře

Česká národní banka pořádá 16. až 17. května 2019 mezinárodní konferenci za účasti vysokých představitelů zahraničních centrálních bank a renomovaných světových ekonomů. Konference je součástí letošních oslav 100 let od zavedení československé koruny.

Vrcholem programu akce s názvem The Future of Monetary Policy: What Can We See as the Dust Has Settled? (Budoucnost měnové politiky: Co je vidět poté, co se prach usadil?) bude panel za účasti zástupců centrálních bank zemí, jež platí korunou a současně řídí měnovou politiku prostřednictvím inflačního cíle. Vedle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka zde vystoupí guvernér islandské centrální banky Már Gudmundsson, viceguvernér švédské Riksbank Martin Flodén a viceguvernér norské centrální banky Jon Nicolaisen. Diskusi bude moderovat Michael Bordo z Rutgers University, který v žebříčku prestižní databáze ekonomického výzkumu RePEc/IDEAS figuruje jako třetí nejvlivnější ekonom zabývající se historií této vědy.

První den se uskuteční také odborné sekce věnované úrokovým sazbám a měnovým kurzům, tedy tématům, která jsou klíčová pro úspěšné nastavení měnové politiky. Diskuse k měnovému kurzu se zúčastní mimo jiné i viceguvernér Bank of Canada Lawrence Schembri, a to v roli komentátora. Tématy druhého dne konference pak budou omezená racionalita v makroekonomickém modelování a nové vize v makroekonomii.

Na konferenci vystoupí řada renomovaných ekonomů, jejichž práce jsou považovány za průlomové. Mezi nimi budou například Michael Devereux z Vancouver School of Economics, Roger Farmer z University of Warwick nebo Rafael Wouters z belgické centrální banky.

O týden později se, opět na půdě České národní banky, uskuteční další významné setkání předních českých a zahraničních ekonomů – každoroční Research Open Day. Čestným hostem letošního ročníku a jeho hlavním řečníkem bude Jacob Frenkel, předseda JPMorgan Chase International a bývalý guvernér izraelské centrální banky.

Česká národní banka letos připomíná 100. výročí zavedení československé měny a její peněžní jednotky. Při této příležitosti uspořádala např. výstavu Sto let česko-slovenské koruny na Pražském hradě, která je prodloužena až do 12. května. Další významnou akcí v rámci oslav bude Den otevřených dveří, který se uskuteční 21. září, a to po třech letech.

Markéta Fišerová
ředitelka odbor komunikace a mluvčí ČNB