100. výročí dálkového letu Jana Kašpara a Petr Vok z Rožmberka na stříbrných mincích České národní banky

 

Bankovní rada České národní banky dnes schválila výtvarné návrhy dvou pamětních stříbrných mincí. První mince připomene 100. výročí prvního dálkového letu průkopníka české aviatiky Jana Kašpara mezi Pardubicemi a Prahou. Druhá je věnovaná 400. výročí úmrtí významného českého šlechtice Petra Voka z Rožmberka.

Autorem vítězné předlohy stříbrné dvousetkoruny s motivem dálkového letu Jana Kašpara je Josef Šafařík. Komise pro posuzování návrhů na české peníze doporučila výtvarný návrh Josefa Šafaříka za nejoriginálnější řešení lícní i rubové strany, neotřelé použití negativního písma a celkově kvalitně vyplněnou plochu obou stran. Bankovní rada ČNB výběr odborné komise potvrdila.

 

V případě pamětní stříbrné dvousetkoruny tématicky věnované poslednímu členovi šlechtického rodu Rožmberků Petru Vokovi využila bankovní rada svého práva změnit rozhodnutí odborné komise a jako vhodnější k realizaci vybrala kombinaci návrhu lícní strany od Jaroslava Bejvla (druhá cena v soutěži) a rubové strany od Petra Horáka (třetí cena v soutěži). Bankovní rada zároveň doporučila sjednotit písmo rubové strany mince s lícní a odebrat na rubové straně ztvárnění růže mezi letopočty.

Výtvarné návrhy mincí vzešly z veřejné anonymní soutěže. Obě mince jsou součástí emisního plánu České národní banky na léta 2011 až 2015.

 

Podrobnější popis a obrázky návrhu mince - J. Kašpar
Podrobnější popis a obrázky návrhu mince - P. Vok

Výjimečnou příležitostí k získání detailních informací o výrobě pamětních mincí bude připravovaný Den otevřených dveří České národní banky, který se pro veřejnost uskuteční 12. června 2010 od 9:00 do 15:00 hod.
 

Marek Petruš, mluvčí ČNB