Proč vznikají krize? Představujeme další výukovou prezentaci ČNB

Co se vám vybaví, když se řekne „krize“? Každý z nás si někdy řekl, že má krizi, když mu nebylo dobře nebo byl smutný. Proč ale vznikají ty velké – ekonomické, vládní a zdravotní krize? Dá se jim předejít? Co pro to můžeme udělat my sami a jak se mají chovat podniky? Jakou úlohu má centrální banka? Odpovědi nejen na tyto otázky hledali ve své nové výukové prezentaci manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

Luboš Komárek, spoluautor vzdělávacích materiálů ČNB, k nové prezentaci.

 „Na nápad vysvětlit školákům a studentům pojem krize nás přivedl Jaroslav Faltýn z ministerstva školství a také některé dotazy učitelů. Probíhající epidemická krize je odlišná od těch předcházejících. Více dopadá jen na některé části ekonomiky, zejména oblast služeb, a opravdu nezná hranice. Oproti minulým krizím se rovněž přímo a výrazně dotýká i dětí, které kvůli koronavirové pandemii musely několikrát přejít na distanční výuku a citelně omezit tak důležité sociální kontakty mezi spolužáky a kamarády,“ uvádí autoři prezentace.

V pořadí druhá vzdělávací prezentace z dílny ČNB je určena pro žáky druhého stupně základních škol, středoškoláky a zejména pro jejich učitele. Výukový materiál mimo jiné žáky a studenty názornou a srozumitelnou formou provede nejčastějšími typy krizí a jejich příčinami a seznámí je s rolí jednotlivců, podniků i centrální banky v jejich prevenci. Aby byla tato teorie pro školáky lépe stravitelná a představitelná, obsahuje prezentace konkrétní příklady z novodobé i dávné historie, přitom ale ponechává prostor pro další rozvoj dětí formou samostudia nebo třeba školní diskuse.

Prezentace o krizích navazuje na již existující výukový materiál ČNB z roku 2021, který se věnuje osobním financím – aneb jak proplout bez nehody světem financí. Jeho nedílnou součástí jsou i metodické pokyny pro učitele s návodem, jak s materiálem nejlépe pracovat. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tento výukový balíček (prezentaci a metodiku) ocenilo jako jeden z nejlepších materiálů, které se u nás tomuto tématu věnují, a podpořilo jeho distribuci školám. Autory prezentace jsou rovněž manželé Luboš a Zlata Komárkovi z ČNB.

→ Plnobarevná varianta prezentace Proč vznikají krize? (pptx, 4,6 MB), (pdf, 1,9 MB)

Proč jsou výukové materiály potřeba?

1) výuka finanční a ekonomické gramotnosti je zásadní ve věku, v kterém se žáci a středoškoláci nacházejí, a
2) díky materiálům ČNB mohou učitelé či rodiče dosáhnout s relativně malým úsilím velké změny.

Výuka finanční gramotnosti je od roku 2013 povinnou součástí vzdělávání na základních školách. Každá škola ale může k výuce přistoupit po svém. Některé ji začleňují do „tradičních“ předmětů – např. při výuce procentních počtů v matematice. V napjatých učebních plánech, které se ale už tak zpožďují kvůli distanční výuce, učitelé těžko hledají motivaci, čas a prostor, aby připravili ucelený blok, ve kterém by dětem předali alespoň základy finanční gramotnosti v souvislostech. Proto jsme se rozhodli vytvořit stručné materiály, které se dají v rámci obvyklé časové dotace na finanční gramotnost na školách reálně stihnout.

Jak můžete s osvětou finanční a ekonomické gramotností pomoci i vy?

ČNB je v unikátní pozici, kdy vzhledem ke svému nekomerčnímu charakteru nemusí své aktivity spojovat s marketingovými cíli, ale zaměřit je skutečně na efektivní zvyšování míry finanční a ekonomické gramotnosti v ČR. A vy nám můžete pomoci tím, že o aktivitách ČNB napíšete, doporučíte je učiteli vašich dětí či přímo vy sami je můžete probrat se svými dětmi.

Budeme moc rádi, když o prezentacích dáte vědět svým známým. Co by pro nás bylo obzvláště přínosné:

  • Jste rodiči malých školáků? Přepošlete odkaz na webovou podstránku ČNB, kde jsou prezentace ke stažení, učitelům vašich dětí.
  • Máte mezi známými učitele základní či střední školy? Pošlete jim odkaz na webovou podstránku ČNB, kde jsou prezentace ke stažení.
  • Máte profil na sociálních sítích? Informace o aktivitách na poli finanční a ekonomické gramotnosti zveřejňujeme na Facebooku, Instagramu, LinkedInu a Twitteru. Sdílejte tyto naše příspěvky – možná máte v přátelích rodiče či učitele a díky vám se k nim informace o finančním vzdělávání dostane.
  • A v neposlední řadě budeme rádi za jakoukoli zpětnou vazbu k tématu!

A prezentacemi vzdělávání končí?

Nikoliv. Jako doplněk prezentace a další součást „balíčku“ pro učitele vzniká také zcela nová série vzdělávacích videí v hlavní roli s členem bankovní rady Alešem Michlem. Témata videí vycházejí z www.penizenauteku.cz – věnují se tedy jednotlivým životním událostem a budou vhodně upravena pro cílovou skupinu ZŠ a SŠ.

Zároveň pro vás dokončujeme nové interaktivní Návštěvnické centrum ČNB (NC), v němž se seznámíte s tím, jakou roli mají centrální banky v dnešním světě a jaké činnosti vykonávají. Těšit se na něj můžete již na jaře 2022.

Věříme, že kombinací výše uvedených nástrojů (prezentací, metodiky, videí a v blízké budoucnosti i možné návštěvy NC) vznikne hotový plán, který učitelům a jejich žákům usnadní výuku finanční gramotnosti.

Zájemci se mohou zaregistrovat k odběru novinek z oblasti finanční a ekonomické gramotnosti na webu ČNB.