Exit rozhodně nebude skokový

Výběr z vyjádření člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala na Žofínském fóru „Export, motivace tuzemské ekonomiky (pdf, 824 kB)“.

Náš stávající kurzový závazek znamenající, že budeme držet korunu poblíž 27 korun za euro – a pro jistotu připomínám, že závazek je jednostranný, nevadí nám pohyb na slabší úrovni – bude trvat přinejmenším do začátku roku 2015.

Exit, tedy ukončení režimu používání kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek, rozhodně nebude skokový. Jednak sama ekonomika se do té doby přizpůsobí nové hladině, ale též budeme chtít mít dostatečnou jistotu, že po exitu budeme moci měnové podmínky řídit již standardně pomocí sazeb a nebude potřeba kurzový nástroj znovu využívat. V neposlední řadě bych připomenul, že i v minulosti centrální banka vstupovala na trh v případě nadměrné volatility.

Téma nízkého růstu cen nebo i deflace, případně dlouhodobého podstřelování inflačního cíle, je vlastně stále živé, je to téma celé Evropy. V České republice právě po použití měnového kurzu jako dalšího nástroje měnové politiky však riziko budoucí deflace již v diskusích mizí.