Zveřejňování protokolů ze zasedání BR ČNB

Česká národní banka bude zveřejňovat protokoly z tzv. měnových zasedání bankovní rady. Kompletní text Situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji (tj. podkladu zpracovaného experty na základě kterého BR diskutuje) včetně diskuse členů bankovní rady s minimálními redakčními úpravami bude veřejnosti k dispozici po uplynutí šesti let od jeho projednání. Toto opatření vstupuje v platnost počínaje čtvrtkem 26. 7. 2001.

Česká národní banka tímto způsobem reaguje především na potřeby specifických skupin veřejnosti zejména ekonomických analytiků, historiků české ekonomiky a centrálního bankovnictví, studentů ekonomie apod.

Evropské i mimoevropské centrální banky se k tomuto problému staví výhradně individuálně. Některé z nich vůbec doslovné záznamy nepořizují. Menšina z těch, které diskusi zaznamenávají, ji také neredigovanou zveřejňuje. Obdobným způsobem, jakým bude zveřejňovat záznamy z měnových zasedání ČNB, postupuje i americký Federal Reserve System (záznamy zveřejňuje po 5 letech), nebo Japonská centrální banka (záznamy zveřejňuje po 10 letech).

Alice Frišaufová
tisková mluvčí ČNB