Zlatá mince České národní banky s motivem Jizerského mostu

Česká národní banka vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč, na které je vyobrazen Jizerský most. Mince je sedmá v pořadí v rámci desetidílného cyklu „Mosty“, kterým ČNB v letech 2011-2015 připomíná technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území. Zakoupit minci je možné od 13. května 2014.

Jizerský most je jednou z nejznámějších staveb na trati Tanvald–Harrachov, která je zcela unikátní dodnes dochovanou 4,43 km dlouhou dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje na sedmikilometrovém úseku z Tanvaldu do Kořenova. Tato ozubnice pomáhá překonávat výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, největším v České republice.

Jizerský most je známý nejen pro svou více než stoletou historii, ale do povědomí se dostal především díky výjimečnému systému tzv. ozubnice, která umožňuje překonat největší výškový rozdíl na tratích na našem území. Jizerský most je nejen impozantní stavbou uprostřed krkonošské přírody, ale jízda dodnes fungující zubačkou je mimořádným zážitkem,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Na lícní straně mince je kompozice tří heraldických zvířat z velkého státního znaku a znaky měst Tanvald a Harrachov. Na rubové straně mince je vyobrazen celkový pohled na most.

Podoba mince vzešla z veřejné soutěže, kterou ČNB vyhlásila v září 2012. Zúčastnilo se jí 17 výtvarníků s celkem 29 návrhy. Vítězem soutěže se stal akademický malíř Vladimír Pavlica díky dokonalému vystižení mostní architektury, neobvyklé kompozici obou stran a originálnímu použití pozitivního a negativního typu písma.

ČNB vydává do oběhu celkem 8 600 půluncových mincí s vyobrazením Jizerského mostu, vyražených z téměř 134 kg zlata o ryzosti 999.9. Celkem 6 800 kusů mince je ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 1 800 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta je vyšší, neboť zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Minci vyrazila Česká mincovna.

Jizerský most byl postaven jako součást tratě Hirschberg–Grünthal (nyní Kořenov). Jeho délka je 116,5 metru, maximální výška dosahuje 25 metrů a je sestaven z ocelové konstrukce se zděnými pilíři. Roku 1992 byl 12kilometrový úsek Tanvald–Harrachov prohlášen kulturní památkou. Trať je mezi lidmi často nazývána „kořenovská Zubačka“ nebo „Polubenka“.

Zlatá mince s vyobrazením Jizerského mostu je sedmou emisí z cyklu „Mosty“, který do roku 2015 představí deset vybraných mostních staveb na českém území. Motivem osmé mince z této emise bude v říjnu 2014 Železobetonový most v Karviné–Darkově.

Marek Petruš
ředitel odboru komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci