Zlatá mince ČNB nese motiv hradu Švihov

Česká národní banka dnes vydává osmou minci z cyklu zlatých mincí Hrady České republiky, tentokrát s motivem vodního hradu Švihov. Emitovaná mince nese nominální hodnotu 5 000 Kč.

Mince ze zlata o ryzosti 999,9 bude k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 000 kusů. Podoba mince je dílem medailéra Luboše Charváta, jehož návrh vyhrál veřejnou soutěž vypsanou Českou národní bankou.

Vodní hrad Švihov byl zbudován koncem 15. století jako umělý ostrov na místě staršího hrádku. Jádro hradu tvořily dva obytné paláce, schodišťové křídlo, čtyři nárožní bašty, vstupní věž a kaple, které byly chráněny pásem hradeb a vodním příkopem. Později byla vystavěna druhá linie hradeb a další vodní příkop. Po třicetileté válce dal císař Ferdinand III. Habsburský příkaz k demolici hradu, ke které došlo jen zčásti díky zásahu rodu Černínů, jenž v tehdejší době hrad vlastnil. Přesto však hrad přišel o vnější linii opevnění a dále sloužil již jen k hospodářským účelům. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu.

„Historie hradu z doby po třicetileté válce je poselstvím o naději. I z prvního pohledu beznadějná situace ještě nemusí dopadnout fatálně, když se vynaloží patřičná diplomacie. Těší mě, že zlatá mince Hrad Švihov může toto poselství připomínat,“ řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Lícní stranu vydávané zlaté mince zdobí heraldická zvířata z velkého státního znaku ve štítech umístěných do horní části mincovního pole. Pod touto kompozicí je ztvárněn interiér švihovské kaple Nanebevzetí Panny Marie s jejím oltářem v popředí. Pod oltářem je vyražena nominální hodnota mince 5 000 Kč. Na této straně mince se také nachází text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která minci pro Českou národní banku vyrazila.

Na rubové straně mince je vyobrazen průhled přes pozdně gotický portál na nádvoří hradu Švihov. Zde je vyražen název zlaté mince HRAD ŠVIHOV, ročník ražby 2019 a iniciály autora mince Luboše Charváta.

Nominální hodnota mincí 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Zlatá mince Hrad Švihov je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí osmou vydanou mincí. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí a Veveří. Dalším počinem s touto tematikou bude zlatá mince věnovaná hradu Bečov nad Teplou, která vyjde 26. května 2020.

Petra Vodstrčilová
mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci