Železobetonový most v Karviné-Darkově na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci s motivem železobetonového mostu v Karviné-Darkově. Nominální hodnota mince je 5 000 Kč. V rámci desetidílného cyklu „Mosty“, kterým ČNB v letech 2011-2015 připomíná technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území, je tato mince osmou v pořadí. V prodeji je od 14. října 2014.

Most v Karviné-Darkově patří k významným technickým památkám. Jeho autor, vídeňský stavitel Ing. Rabe, použil při stavbě jedinečné řešení tzv. odlehčeného železobetonového obloukového Vierendeelova nosníku v horním oblouku, navíc s prostorově působivým příčným ztužením v podobě trojice dominantních vodorovných prutů se střední příčkou.

Technické provedení mostu v Karviné-Darkově je zcela unikátní, což je patrné na první pohled. Jsem rád, že tato stavba zůstala zachována a ke zvažovanému stržení po povodních v roce 1997 nakonec nedošlo,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Lícní strana mince zobrazuje průhled železobetonovým mostem v Karviné-Darkově. Nad ním je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Na rubové straně mince je boční pohled na most.

Podoba mince vzešla z veřejné soutěže vyhlášené v březnu 2013. Zúčastnilo se jí 22 výtvarníků, kteří předložili celkem 39 sádrových modelů. První cenu získal návrh studenta Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Asamata Baltaeva za klasické, vyvážené zobrazení mostu nejlépe vystihující jeho podobu a originální zobrazení nosníků mostu na lícní straně návrhu.

ČNB vydává do oběhu celkem 8 200 půluncových mincí s mostem v Karviné-Darkově, vyražených ze zlata o ryzosti 999.9. Celkem 6 500 kusů mince je ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 1 700 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta je vyšší, neboť zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Minci vyrazila Česká mincovna. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Zlatá mince s vyobrazením železobetonového mostu v Karviné-Darkově je osmou emisí z cyklu „Mosty“. Motivem dvou zbývajících mincí budou Žďákovský obloukový most (květen 2015) a Mariánský most v Ústí nad Labem (říjen 2015).

Tomáš Zimmermann
mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci