Železniční most v Žampachu na zlaté minci České národní banky

Česká národní banka vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s vyobrazením železničního mostu v Žampachu. Tato mince je šestá v pořadí z desetidílného cyklu „Mosty“, kterým ČNB v letech 2011-2015 připomíná technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území.

Most v Žampachu je nejvyšším kamenným mostem v České republice a jedním z nejvyšších mostů na našem území. Při rozhodování, že právě on bude ztvárněn na jedné z deseti zlatých mincí ČNB, však nehrála roli pouze jeho výška. „Most v Žampachu vyniká mimo jiné svým umístěním v krásné krajině Posázaví nedaleko Jílového u Prahy, kde se před několika staletími, pro tuto minci opravdu symbolicky, těžilo zlato a císař Karel IV. tu dokonce nechal založit mincovnu,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Na lícní straně mince je ztvárněno několik oblouků viaduktu v Žampachu, zobrazených z podhledu. Na rubové straně mince je vyobrazen celkový pohled na most zasazený do okolní krajiny.

Podoba mince vzešla z veřejné soutěže, kterou ČNB vyhlásila v únoru 2012. Zúčastnilo se jí 26 výtvarníků s celkem 46 návrhy. Vítězem soutěže se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů, pro kterého je tato mince už čtvrtou úspěšnou realizací z cyklu Mosty.

ČNB vydává do oběhu celkem 11 900 půluncových mincí s vyobrazením mostu v Žampachu, vyražených z 185 kg zlata o ryzosti 999.9. Celkem 9 700 kusů mince je ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 2 200 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta je vyšší, neboť zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou. Minci vyrazila Česká mincovna.

Železniční most v Žampachu se rozprostírá přes rokli Kocour a potok Studený nedaleko Jílového u Prahy. Už od roku 1900 se po něm mohu projet cestující na železniční trati Posázavského pacifiku. Výška viaduktu dosahuje až 42 metrů a dlouhý je 110 metrů.

Zlatá mince s vyobrazením mostu v Žampachu je celkem šestou emisí z cyklu „Mosty“, který do roku 2015 představí deset vybraných mostních staveb na českém území. Sedmá mince z této emise ponese v květnu 2014 motiv Jizerského mostu na trati Tanvald-Harrachov.

Marek Petruš
ředitel odboru komunikace a mluvčí ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince