Závada zpožďující platby odstraněna

V noci na čtvrtek 23.5.2013 se objevily závady při přenosu dat z bank do systému mezibankovního platebního styku CERTIS, který spravuje ČNB. Závada se objevila u těch bank, jejichž propojení do ČNB realizuje jedna externí telekomunikační firma (ostatní banky propojené dalším poskytovatelem fungovaly). V dopoledních hodinách se závada rozšířila i na systémy hotovostních operací bank a systém krátkodobých dluhopisů, které spravuje ČNB.

Závadu vykazovalo zařízení telekomunikační firmy, které umožňuje zprostředkování přístupu bank k informačnímu systému platebního styku a je proto umístěné v budově ČNB, nicméně ČNB ho neprovozuje ani nespravuje. Za závadu na zařízení externí telekomunikační společnosti, které je umístěné v budově ČNB na žádost obchodních bank, ČNB nenese a nemůže nést odpovědnost.

Závada byla ve 14:10 odstraněna. Propojení obchodních bank do ČNB po odstranění technické závady funguje normálně, zpoždění plateb tedy bude maximálně v řádu hodin. Převod prostředků v rámci mezibankovního styku bude uskutečněn v rámci lhůty D+1, to znamená následující pracovní den po řádném zaevidování platby v bance plátce.

Marek Petruš
Ředitel odboru komunikace ČNB a mluvčí