Z interaktivní výstavy v Ostravě si návštěvníci odnesli „miliardy“ v rozdrcených bankovkách

Na interaktivní vzdělávací výstavě České národní banky k 20. výročí vzniku české koruny a ČNB si na centrální bankéře zahrálo 2020 návštěvníků, kteří si již za odměnu odnesli „miliardy“ korun v rozdrcených bankovkách. Výstava s názvem „20 let chráníme českou korunu“ bude v ostravské Galerii výtvarného umění otevřená už jen do neděle.

Na výstavě, kterou by mnozí od ČNB nečekali, se návštěvníci vžijí do role centrálních bankéřů. Tento víkend k tomu mají poslední příležitost. Za odměnu si odnesou miliónovou briketu vyrobenou z pravých bankovek, které počítací stroje vyhodnotily jako nevhodné k dalšímu oběhu a zničily,“ uvedl ředitel komunikace České národní banky Marek Petruš.

Návštěvníci si při zábavných interaktivních hrách doslova vlastníma rukama vyzkoušejí principy řízení peněžního oběhu, budou udržovat inflaci na cílové dvouprocentní hranici nebo dohlížet na instituce finančního trhu. Vyzkoušejí si chránit českou korunu tak, jak to už 20 let dělá Česká národní banka.

Vzdělávací výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě byla zahájena 6. listopadu a potrvá do 2. prosince 2012. O víkendu je otevřená od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.
Po Ostravě si na centrální bankéře budou moci zahrát návštěvníci v Brně, a to Moravském zemském muzeu na Zelném trhu od 11. prosince 2012 do 4. ledna 2013. Výstava ČNB má podnítit zájem o ekonomické vzdělávání zejména u mladé generace, rozšířit všeobecné povědomí o českých platidlech a jejich ochranných prvcích a přiblížit roli centrální banky v ekonomice.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Náměstkyně ředitele pobočky ČNB v Ostravě Martina Koudelová předala odměnu 2020. návštěvnici interaktivní vzdělávací výstavy "20 let chráníme českou korunu".

Náměstkyně ředitele pobočky ČNB v Ostravě Martina Koudelová předala odměnu 2020. návštěvnici interaktivní vzdělávací výstavy "20 let chráníme českou korunu".

Zprava Alena Pětvalská, vedoucí odboru správy zásoby peněz pobočky ČNB v Ostravě a Martina Koudelová, náměstkyně ředitele pobočky ČNB v Ostravě s 2020. návštěvnicí výstavy "20 let chráníme českou korunu" z 9. třídy ZŠ Chrjukinova v Ostravě.

Zprava Alena Pětvalská, vedoucí odboru správy zásoby peněz pobočky ČNB v Ostravě a Marina Koudelová, náměstkyně ředitele pobočky ČNB v Ostravě s 2020. návštěvnicí výstavy "20 let chráníme českou korunu" z 9. třídy ZŠ Chrjukinova v Ostravě.