Vydání pamětní stříbrné mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou

Česká národní banka a lucemburská centrální banka (Banque centrale du Luxembourg) vydaly současně ve středu 1. září 2010 do oběhu pamětní stříbrnou minci k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou.

Emisi české pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč uvedl v Královském sále hradu Křivoklát guvernér České národní banky Miroslav Singer. Slavnostní události se zúčastnili také lucemburský velvyslanec Jean Faltz, guvernér lucemburské centrální banky Yves Mersch, kardinál Miloslav Vlk a další významné osobnosti.

"ČNB vydala za 17 let 75 motivů stříbrných pamětních mincí, 27 motivů zlatých mincí a dva motivy bimetalových mincí," řekl u příležitosti slavnostní prezentace nové mince člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek. "Celkový počet vydaných pamětních mincí přesahuje 1,9 milionu kusů v nominální hodnotě větší než 960 milionů korun. Dnes vydávané pamětní mince tyto počty ještě rozšíří," dodal Řežábek.

Autorem grafického ztvárnění pamětní stříbrné dvousetkoruny je MgA. Jakub Vlček. Ten je i autorem výtvarného návrhu pamětní mince vydávané v Lucembursku, jejíž nominální hodnota je 700 eurocentů. Česká i lucemburská mince má shodný motiv rubové strany, odlišná je strana lícní a popisné texty. Lucemburská mince má o 3 mm větší průměr (34 mm) než mince česká (31 mm).

"Snažil jsem se zpodobnit královský pár v jejich zamilovanosti tak, jak to nejlépe umím. Věřím, že se to povedlo," uvedl autor mince Jakub Vlček.

Motivem rubové strany je stylizovaná podoba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny při uzavření sňatku na pozadí gotického dekoru. Po celém obvodu české mince je text „Sňatek Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou“ a letopočty 1310-2010.

Česká mince má na líci českého lva ve stylizované středověké podobě na gotickém pozadí tvořeném hvězdami a tečkami. Na lícní straně lucemburské mince je vyobrazen lucemburský velkovévoda. Obě stříbrné mince razí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou.

Česká dvousetkoruna se vydává ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. ČNB vydává minci v nákladu 9 600 kusů v běžné kvalitě a 13 900 kusů ve špičkové kvalitě. Lucemburská pamětní mince je ražena pouze ve špičkové kvalitě v nákladu 3 000 kusů.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB