Veřejnost vybrala pamětní minci 20 let ČNB a české měny

  • Vítězem hlasování veřejnosti se stal návrh od akademického sochaře Vladimíra Oppla, autora kovové dvacetikoruny

Vítězný návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla

Pamětní stříbrná mince k výročí 20 let České národní banky a české měny bude vyražena podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla. Návrh tohoto autora na ztvárnění pamětní stříbrné dvousetkoruny vybrala veřejnost v hlasování na internetových stránkách ČNB.

Bankovní rada České národní banky vítězný návrh doporučila k realizaci. Ztvárnění mince z Opplovy dílny získalo 1 629 z celkem 4 000 platných hlasů. V hlasovacím formuláři byl tento návrh označen písmenem „A“.

Česká národní banka v únoru 2013 poprvé ve své historii uvede do oběhu pamětní minci, jejíž podobu vybrala veřejnost. Děkuji všem, kteří svým hlasem k rozhodování přispěli,“ uvedl člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.

Pamětní stříbrná mince, kterou vyrazí Česká mincovna a Česká národní banka ji do oběhu vydá 6. února 2013, bude mít na lícní straně motiv českého lva jako symbol české státnosti a přes jeho vyobrazení bude umístěn nápis "ČNB". Na rubové straně bude budova České národní banky v Praze, přes kterou bude zobrazen motiv korunové mince.

Podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla bylo od roku 1993 do dnešního dne zhotoveno celkem pět emisí pamětních stříbrných mincí a pět emisí zlatých mincí. Z oběžných mincí nesou iniciály tohoto autora všechny kovové dvacetikoruny a dnes již neplatné padesátihaléře.

Hlasovat o vítězném návrhu pamětní dvousetkoruny bylo možné na webu ČNB od 8. listopadu do 5. prosince 2011. Z celkem čtyř tisíc platných doručených hlasů vybrala Česká národní banka po ukončení hlasování deset zúčastněných, kteří minci obdrží po jejím uvedení do oběhu v roce 2013.

Marek Petruš, mluvčí ČNB