V Hradci Králové chránilo korunu 85 tříd

Žáci z 85 školních tříd si v uplynulých čtyřech týdnech v Hradci Králové vyzkoušeli práci centrálních bankéřů na interaktivní vzdělávací výstavě České národní banky „20 let chráníme českou korunu“. Po úspěšné zastávce v Hradci se výstava přesouvá do Plzně.

Sada pěti interaktivních her, které tvoří výstavu a ovládají se dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla, představuje zábavnou a neotřelou formou centrální banku a její roli v ekonomice. Do budovy Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové si na výstavu přišlo na centrální bankéře zahrát téměř 2 900 návštěvníků. Každý si na památku odnesl „milion“ korun v rozdrcených bankovkách.

Po Plzni budou další zastávkou České Budějovice. Putování po českých a moravských městech zakončí výstava v červnu 2013 hlavní budově ČNB v Praze Na Příkopě, kde se do centrálních bankéřů budou moci převtělit mimo jiné návštěvníci Dne otevřených dveří ČNB. Vedle Hradce Králové už na výstavě hráli návštěvníci v Ostravě, Brně a v Ústí nad Labem, dohromady jí prošlo na 10 000 lidí.

Interaktivní výstavu připravila ČNB k dvacetiletí české měny jako vhodný doplněk k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Školní týmy se mohou až do konce května 2013 zapojit do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí, a to buď přímo na výstavě, nebo na webu www.chranimekorunu.cz, kde k této soutěži a celé interaktivní výstavě ČNB najdou více informací.

Marek Petruš, ředitel odboru komunikace ČNB a mluvčí