V Brně si na centrálního bankéře zahraje každý

Česká národní banka otevřela v Brně unikátní vzdělávací výstavu k 20. narozeninám koruny, která zábavnou a neotřelou formou ukazuje, jak centrální banka již po dvě desetiletí chrání národní měnu. Výstavu „20 let chráníme českou korunu“ zahájil guvernér České národní banky Miroslav Singer. V Moravském zemském muzeu v Brně ji lidé mohou navštívit od úterý 11. prosince.

Dvacetiletí České národní banky a české koruny jsme se rozhodli připomenout trochu nečekanou formou. Chceme tak zaujmout zejména žáky základních a středních škol a přimět je k zamyšlení nad otázkou peněz a ekonomickými tématy jako je inflace,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Školní třídy mohou výstavu navštívit v rámci výuky finančního vzdělávání, otevřená je ale úplně všem, kteří se chtějí dozvědět více o českých platidlech a jejich ochranných prvcích a o roli centrální banky v ekonomice. Na každého, kdo jí úspěšně projde, čeká „milión korun“ v rozdrcených bankovkách.

Výstavu tvoří sada pěti interaktivních vzdělávacích her, které se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla. Návštěvníci si tak mohou zahrát na skutečné centrální bankéře a doslova vlastníma rukama držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici a řídit oběh peněz, anebo pomocí hry prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Výstava v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně potrvá do 4. ledna 2013. Otevřená je vždy v úterý od 9 do 15 hodin, od středy do pátku v době 9 - 17 hodin a o víkendech od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.
Výstava je jádrem soutěže mezi školními týmy z celé České republiky o exkurzi do výroby českých mincí. Do soutěže se mohou školáci zapojit na výstavě i na webu www.chranimekorunu.cz. Školní skupiny si na tomto webu mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Vzdělávací výstava ČNB do května 2013 postupně navštíví šest českých a moravských měst. Zahájena byla na počátku listopadu v Ostravě, kde jí za čtyři týdny prošlo 2 200 lidí. Po Ostravě a Brně se přesune do Ústí nad Labem, Hradce Králové, Plzně a do Českých Budějovic.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB