Ústí nad Labem si zahraje na centrální bankéře

Česká národní banka přivezla do Ústí nad Labem zábavnou a neotřelou výstavu k narozeninám koruny, na které si lidé zahrají na centrální bankéře. Výstavu „20 let chráníme českou korunu“ zahájil guvernér České národní banky Miroslav Singer v Muzeu města Ústí nad Labem. Od úterý 15. ledna bude otevřená pro veřejnost.

"Naše výstava, která neotřelou formou připomíná dvacetiletí České národní banky a české koruny, tentokrát zavítala do kraje, který dobře znám. Připomínat jen výročí centrální banky a naší měny by bylo málo. Naše aktivity mají i vzdělávací rozměr, a to přimět zejména žáky základních a středních škol k zamyšlení nad otázkou peněz a ekonomickými tématy jako je inflace," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Výstavu tvoří sada pěti interaktivních her, které zábavnou formou představují hlavní činnosti centrální banky a její roli v ekonomice. Hry se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla, návštěvníci tak mohou vlastníma rukama držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici a řídit oběh peněz, anebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Výstava v Muzeu města Ústí nad Labem potrvá od 15. ledna do 8. února 2013. Otevřená je každý den od 9 do 17 hodin. Vstupné na tuto výstavu se neplatí, naopak, každý aktivní návštěvník dostane na památku „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Výstava je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Školní týmy se vedle návštěvy výstavy mohou zapojit také do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí, a to buď přímo na výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz, kde si mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Vzdělávací výstava ČNB do května 2013 postupně navštíví šest českých a moravských měst. Do této chvíle ji mohli spatřit zájemci v Ostravě a v Brně, kde jí prošlo přes 3 500 lidí. Po Ústí nad Labem se výstava přesune do Hradce Králové, Plzně a do Českých Budějovic.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB