Stříbrná mince připomínající Jana Pernera

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 200. výročí narození Jana Pernera, předního českého stavitele železničních tratí. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude v prodeji od 2. září 2015.

Lícní strana mince zobrazuje parní lokomotivu, nad kterou je nákres vlakové trati mezi Prahou a Olomoucí. Tuto trasu projektoval Jan Perner, jehož portrét je hlavním motivem rubové strany dvousetkoruny. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů.

ČNB vydává do oběhu celkem 16 100 kusů mince, z toho 10 600 kusů ve špičkové kvalitě a 5 500 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Jan Perner patřil k našim nejvýznamnějším stavitelům železnic. K důležitým mezníkům v jeho kariéře patří právě stavba trati z Olomouce do Prahy. Výstavba vlakového spojení o délce 250 kilometrů trvala tři roky. Kromě toho Perner dohlížel i na stavbu budovy prvního pražského nádraží (dnešní Masarykovo nádraží). Jeho život ukončila nešťastná nehoda, když se při vyjíždění vlaku z tunelu vyklonil z okna, narazil hlavou do návěstního sloupku a den poté následkům zranění podlehl.

ČNB letos vydává čtyři pamětní stříbrné mince nominální hodnoty 200 Kč. Mince k výročí narození Jana Pernera je po mincích připomínající vznik Českých Budějovic a rozluštění chetitštiny předposlední v řadě. Cyklus uzavře dvousetkoruna připomínající představení parovozu Josefem Božkem.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace sekce kancelář ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci