Stříbrná mince připomene barokního sochaře Jana Brokoffa

Česká národní banka vydává stříbrnou minci u příležitosti 300. výročí úmrtí barokního sochaře a řezbáře Jana Brokoffa. Pamětní mince v nominální hodnotě 200 korun bude k dostání od 12. prosince.

Do oběhu se dostane 5 300 kusů mincí v běžném a 9 900 kusů ve špičkovém (proof) provedení. Tyto varianty mince, jejíž výtvarnou podobu navrhnul Asamat Baltaev, se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Barokní sochař a řezbář Jan Brokoff (1652–1718) je autorem podoby známé sochy svatého Jana Nepomuckého na Karlově mostě, respektive dřevěné předlohy, podle níž se socha z bronzu odlévala. Brokoff vycházel při tvorbě tohoto díla z drobné sošky od vídeňského sochaře Matthiase Rauchmillera, kterou s citem pro detail převedl do životní velikosti. Tato dřevěná socha, která je dnes umístěna na hlavním oltáři pražského kostela svatého Jana Nepomuckého Na Skalce, poté sloužila jako vzor mnoha dalším zpodobněním tohoto světce.

Brokoff je také autorem sousoší „Piety“, které bylo v roce 1859 přesunuto z Karlova mostu na nádvoří kláštera Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, dnešní nemocnice Pod Petřínem. Významný příspěvek Jana Brokoffa českému umění však spočívá také v tom, že byl otcem Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa, který je spolu s Matyášem Bernardem Braunem považován za nejvýznamnějšího představitele vrcholného českého barokního sochařství.

Na lícní straně pamětní mince je uprostřed mincovního pole Brokoffova nejznámější socha svatého Jana Nepomuckého, kolem jehož svatozáře je vyobrazen nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“. U podstavce, na kterém socha stojí, je vlevo umístěna nominální hodnota 200 Kč a vpravo značka České mincovny, která stříbrnou minci vyrazila.

Na rubové straně dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole svislý text „JAN BROKOFF“, který je v horní části doplněn kruhovou kompozicí s letopočty „1718“ a „2018“ na připomínku 300 let od úmrtí tohoto barokního umělce.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem díla Jana Brokoffa je v pořadí dvanáctou z 18 pamětních stříbrných dvousetkorun z emisního plánu ČNB na léta 2016–2020 připomínajících výročí významných osobností a důležitých událostí českých dějin. Příštím počinem bude pamětní mince k 100. výročí založení Československého červeného kříže, která bude emitována 6. února 2019.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci