Stříbrná mince připomene 100. výročí Washingtonské deklarace

Česká národní banka vydává stříbrnou minci u příležitosti 100. výročí vzniku Prohlášení nezávislosti československého národa, které předznamenalo vznik samostatného státu. Pamětní mince v nominální hodnotě 500 korun bude k dostání od 17. října 2018.

Do oběhu se dostane 5 000 kusů mincí v běžném a 9 700 kusů ve špičkovém (proof) provedení. Tyto varianty mince, jejíž výtvarnou podobu navrhnul Jakub Orava, se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Prohlášení nezávislosti československého národa, známé také jako Washingtonská deklarace, vzniklo ve dnech 13. až 16. října 1918 a o den později, 17. října 2018, je Tomáš Garrigue Masaryk předal americké vládě a prezidentovi Woodrowu Wilsonovi. Deklarace požadovala úplnou samostatnost českého a slovenského národa a spojení Čechů a Slováků v jednom nezávislém státě. Tento základní dokument tehdejšího zahraničního odboje formuloval zásady občanských svobod, vnitřní i zahraniční politiku a státní systém budoucího Československa. To vzniklo jen o 11 dnů později, 28. října 1918.

„Prohlašujeme tímto habsburskou dynastii za nehodnou, aby vedla náš národ, a upíráme jí veškerá práva vládnout československé zemi, která, to zde nyní prohlašujeme, bude od nynějška svobodným a nezávislým lidem a národem,“ napsali v dokumentu T. G. Masaryk, Edvard Beneš a generál Milan Rastislav Štefánik.

Na lícní straně mince je na obrysu listiny Washingtonské deklarace vyobrazena heraldická figura českého lva nesoucího na hrudi srdeční štítek znázorňující znak Slovenska. Vlevo, dole a vpravo od obrysu listiny se nachází text ZDAR, ZDAR, ZDAR NAŠÍ SAMOSTATNOSTI CZECHOSLOVAKS!

Po obvodu pětisetkoruny je v opisu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 500 Kč a text ČESKÁ REPUBLIKA.

Na rubové straně pětisetkoruny je v popředí zobrazena silueta budovy washingtonského Kapitolu, pod kterou se nachází listina s volnou stylizací části textu Washingtonské deklarace a jménem TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK. Vlevo od listiny je jméno M. R. ŠTEFÁNIK a vpravo E. BENEŠ. Listina překrývá vlajku Československa. Po obvodu mince je text WASHINGTONSKÁ DEKLARACE 1918–2018.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem Washingtonské deklarace je v pořadí třetí z  pěti pamětních stříbrných pětisetkorun z cyklu Vznik samostatného československého státu, který je součástí emisního plánu ČNB na léta 2016–2020. Předposledním počinem z této edice bude pamětní mince k100. výročí zahájení vydávání československých platidel, která bude emitována 3. července 2019.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci