Stříbrná mince k představení parovozu

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k připomenutí 200. výročí představení parovozu Josefem Božkem. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude v prodeji od 16. září 2015.

Mince má netradičně dva autory. Lícní stranu zobrazující parovůz navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, rubovou stranu s portrétem Josefa Božka pak Martin Dašek.

ČNB vydává do oběhu 16 100 kusů mince, z toho 10 600 kusů ve špičkové kvalitě a 5 500 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

V roce 1810 přivezl hrabě Jiří Buquoy z Anglie několik beden kovových součástí pro sestrojení parního vozu, ovšem bez plánu na jeho kompletaci. Pověřen jeho sestavením byl Josef Božek. V roce 1815 dokončil výkresy a poté své veškeré úspory vložil do nákupu součástek, výroby kotle a parního stroje. Parní vůz se podobal kočáru s vypolštářovanou dřevěnou korbou, zavěšenou vpředu i vzadu péry na rám s nápravami. Mezi předními koly byl měděný kotel a válce. Vůz se ovládal řídítky. V září 1815 se Božkův „umělý vůz parní“ s velkým úspěchem poprvé rozjel v pražské Stromovce.

Mince připomínající představení parovozu Josefem Božkem uzavírá letošní čtveřici pamětních stříbrných mincí této nominální hodnoty, jejichž prostřednictvím jsme si dále připomněli vznik Českých Budějovic, rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným a narození stavitele železnic Jana Pernera.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci