Stříbrná mince k 500. výročí jáchymovských tolarů

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu připomínající 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Mince budou v prodeji od středy 8. ledna 2020.

Stříbrná mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení – v běžném a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 6 700 mincí a dalších 12 300 kusů pak ve špičkové (proof) kvalitě vyznačující se vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Ražba jáchymovských tolarů byla oficiálně povolena 9. ledna 1520. Na jedné straně jáchymovského tolaru byl ztvárněn dvojocasý český lev a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak obraz svatého Jáchyma a erb rodu Schliků, který kontroloval těžbu stříbra v Jáchymově a provozoval tamní mincovnu. Jáchymovský tolar se jako platidlo postupně rozšířil po téměř celé Evropě. Místní ražby napodobující český vzor se pak dostaly do celého světa, včetně kolonií, jež daly základ dnešním Spojeným státům americkým. Z názvu tolar pochází i označení americké měny dolar.

Lícní strana pamětní stříbrné dvousetkoruny vydávané Českou národní bankou nese motiv lícní a rubové strany jáchymovského tolaru. Dále je zde vyražena její nominální hodnota 200 Kč a nápis ČESKÁ REPUBLIKA, pod nímž je umístěna značka České mincovny, která minci vyrazila.

Na rubové straně jsou v kruzích ztvárněny portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Schlika vlevo a krále Ludvíka Jagellonského vpravo. Nad portréty jsou při horním okraji umístěny letopočty 1520–2020 a pod nimi text JÁCHYMOVSKÉ TOLARY.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Dvousetkoruna 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů, jejíž podobu navrhla Veronika Adamcová, je letošní první pamětní stříbrnou mincí vydávanou Českou národní bankou. Emisní plán ČNB na léta 2016–2020 pro letošní rok počítá s pěti emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč, jednou emisí s nominálem 500 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč. Dalším počinem emisního plánu bude stříbrná pamětní mince připomínající 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové, která bude vydána 29. ledna 2020.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci