Rozšíření dohody o spolupráci

Česká národní banka (ČNB) a Čínská komise pro bankovní regulaci (CBRC) podepsaly „ Prohlášení o spolupráci v oblasti krizového řízení“, které rozšiřuje stávající dohodu o spolupráci. Dnešní podpis v rámci Čínsko-českého fóra o finanční spolupráci představuje další významný krok k posílení spolupráce.

Zástupci čínského a českého bankovního sektoru se pravidelně setkávají na různých fórech. Spolupráce, obchod, investice a sdílení zkušeností a znalostí jsou prospěšné oběma stranám,“ uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Spolupráce mezi CBRC a ČNB v oblasti dohledu je postavena na dlouhodobém základě. V roce 2010 byla podepsána dohoda o spolupráci. Prohlášení o spolupráci v oblasti krizového řízení přináší posílení bilaterální komunikace a spolupráce v oblasti dohledu.

Dohody o spolupráci s CBRC podepsali regulátoři z 28 zemí účastnících se tzv. nové hedvábné stezky. Dohoda s Českou republikou byla jednou z prvních, které byly uzavřeny mezi CBRC a orgánem dohledu z EU,“ řekl předseda CBRC Shang Fulin.

Iniciativa „Nová hedvábná stezka“ vytváří potenciál pro vzájemně výhodnou ekonomickou spolupráci mezi Čínou a Českou republikou. CBRC a ČNB budou společně usilovat o rozšíření finanční spolupráce.

Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB