Prezident v ČNB: Centrální banka i celý bankovní systém fungují dobře

Česká národní banka i celý tuzemský bankovní systém dobře fungují a jsou stabilizované, řekl prezident České republiky Václav Klaus po dnešní pracovní návštěvě centrální banky. Prezident označil svoji návštěvu v České národní bance za důležitou a rovněž jako signál pro domácí i zahraniční veřejnost.

Přivítání prezidenta Václava Klause guvernérem ČNB Miroslavem Singerem

Centrální banka a celý náš bankovní systém fungují dobře, jsou stabilizované, a na rozdíl od některých jiných bankovních systémů v zemích ne vždy příliš daleko od nás se dá říci, že český bankovní systém je v pořádku,“ řekl Klaus na krátkém brífinku v Expozici ČNB. „Hodnocení situace je společné,“ připojil se guvernér České národní banky Miroslav Singer. „Český bankovní systém je v pořádku jak díky sobě samému, tak díky racionálnímu chování České národní banky,“ uvedl dále Klaus.

Guvernér ČNB Miroslav Singer a prezident republiky Václav Klaus přicházejí na pracovní setkání se členy bankovní rady

Prezident navštívil ČNB skoro na den přesně dva roky poté, co přednesl zásadní projev na téma dvaceti let finančních a bankovních reforem v ČR na konferenci v Kongresovém centru ČNB.

Tiskový brífink prezidenta ČR V. Klause a guvernéra ČNB M. Singera po setkání s členy bankovní rady ČNB

Prezident republiky i guvernér doporučili tuzemským vývozcům více se orientovat na růstové trhy mimo Evropu, která se potýká s vysokou zadlužeností. „Nejsou to jenom východní trhy. Jsou to trhy jihoamerické, jižní trhy obecně, ale je evidentní, že Evropa růstové impulsy neposkytne,“ upozornil guvernér. 

Tiskový brífink prezidenta ČR V. Klause a guvernéra ČNB M. Singera po setkání s členy bankovní rady ČNB

Prezident Václav Klaus před rokem 1989 v centrální bance (Státní bance československé), jak sám dnes připomněl, dlouhá léta pracoval. „Vždycky rád přijdu do této budovy, kde jsem strávil deset let života,“ řekl Klaus.

 Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB

Audio a video záznam z tiskového brífinku