Prezident dnes jmenoval nové členy bankovní rady

Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenoval doc. Ing. PhDr. Ing. Vladimíra Tomšíka, Ph.D., Ph.D. a Ing. Mojmíra Hampla, MSc., Ph.D. do bankovní rady ČNB. Noví členové nahradí od 1. prosince vrchní ředitelku Ing. Michaelu Erbenovou, Ph.D. a vrchního ředitele prof. dr. Ing. Jana Fraita, kterým dne 30.11. skončí šestiletý mandát.

Členy bankovní rady jsou guvernér doc. Ing. Zdeněk Tůma, CSc. (s mandátem od 11. 2. 2005), viceguvernér RNDr. Luděk Niedermayer (s mandátem od 27. 2. 2002), viceguvernér  Ing. Miroslav Singer, Ph.D. a vrchní ředitelé prof. Ing. Robert Holman, CSc. a Ing. Pavel Řežábek (s mandáty od 11. 2.  2005).

 

Životopis Vladimíra Tomšíka:

Narozen 12. června 1974 v Čeladné. Vystudoval Fakultu národohospodářskou a Fakultu financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze a Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově v Praze. Doktorát získal v oboru hospodářská politika (VŠE Praha) a v oboru ekonomie (Univerzita Karlova v Praze). V roce 2004 habilitoval v oboru finance na Fakultě financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Od roku 1997 pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole ekonomické v Praze. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny NEWTON Holding a v letech 2004 - 2006 byl současně vedoucím Ústavu ekonomie na NEWTON College. Od září 2005 do současnosti pracuje na pozici zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve Světovém obchodním institutu (World Trade Institute) ve Švýcarsku.

V letech 1997 - 2005 přednášel kurzy zaměřené na hospodářskou politiku a makroekonomickou analýzu a prognózu na Vysoké škole ekonomické v Praze, Univerzitě Karlově v Praze a na NEWTON College v Brně. Absolvoval zahraniční studijní a pracovní pobyty v Irsku, Německu, USA a Švýcarsku. K problematice měnové politiky a makroekonomie pravidelně vystupuje a publikuje doma i v zahraničí.

 

Životopis Mojmíra Hampla

Narozen 13. března 1975. Vystudoval Fakultu národohospodářskou na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde v roce 2004 získal doktorát. Souběžně dva roky studoval na University of Surrey, Guildford ve Velké Británii, kde obdržel titul MSc. Dále absolvoval specializovaný kurz Makroekonomická analýza a politika v Institutu MMF ve Vídni. Kromě toho navštěvoval řadu dalších kurzů a školení v oblasti hospodářské politiky a ekonomické teorie (Friedrich Neumann Institute, London School of Economics a další).

Od roku 1998 působil jako senior analytik v České národní bance, a poté byl jako externí poradce ministra financí ČR členem expertní skupiny připravující návrh reformy veřejných financí. V roce 2002 se v pozici ekonoma a koordinátora ekonomických analýz v České spořitelně - ERSTE Group věnoval makroekonomickému výzkumu a výzkumu finančních trhů zemí střední a východní Evropy. V posledních letech byl členem představenstva a vrchním ředitelem České konsolidační agentury. Působí také jako člen představenstva České společnosti ekonomické, jako člen Akademické rady Vysoké školy Škoda Auto, Mladá Boleslav a vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Publikoval řadu odborných článků a studií se zaměřením na metodologii ekonomické vědy, měnovou politiku, teorii veřejné volby, ekonomickou teorii přírodních zdrojů a obecnou ekonomickou teorii.

 

Pavlína Bolfová, mluvčí ČNB