Poslední dny výstavy „20 let chráníme korunu“ v Plzni

Interaktivní vzdělávací výstava České národní banky „20 let chráníme českou korunu“ bude v Plzni otevřená už jen do pátku 19. dubna. Do této chvíle na ni do Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje přišlo 1 000 návštěvníků, kteří si na interaktivních hrách vyzkoušeli práci centrálního bankéře. Výstava k výročí vzniku české koruny a ČNB je příležitostí ke zpestření výuky finanční a ekonomické gramotnosti ve školách.

Tisícím návštěvníkem se stal Karel Vebr ze základní školy Heyrovského 23 v Plzni. On i jeho spolužáci si na souboru interaktivních her vyzkoušeli vlastníma rukama udržovat inflaci na cílové dvouprocentní hranici, řídit oběh peněz nebo dohlížet na instituce finančního trhu, jak to už 20 let dělá Česká národní banka.

Návštěva výstavy je vhodným doplňkem k výuce finanční a ekonomické gramotnosti ve školách. Vedle třídních kolektivů ji ale mohou ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje (Smetanovy sady 2) navštívit i jednotlivci. Otevřená bude už jen do pátku 19. dubna 2013. Vstupné na tuto výstavu se neplatí, každý aktivní návštěvník naopak dostane na památku „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Žáci se mohou zapojit také do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí. Vyhraje ji ta třída, která v hrách na interaktivní výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz získá nejvíce bodů.

Vzdělávací výstava ČNB se postupně představuje v sedmi českých a moravských městech. Vedle Plzně ji už mohli navštívit zájemci v Ostravě, Brně, Ústí nad Labem a Hradci Králové. V součtu jí prošlo přes 11 tisíc lidí. Po Plzni se výstava přesune do Českých Budějovic. V červnu 2013 se přemístí do hlavní budovy ČNB v Praze Na Příkopě, kde si na centrální bankéře zahrají mimo jiné návštěvníci Dne otevřených dveří ČNB.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB