Poslanecká sněmovna schválila nová pravidla pro směnárny navržená ČNB

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o směnárenské činnosti, kterou iniciovala Česká národní banka. Díky ustanovení, které zamezuje vyhlašování tzv. VIP kurzů a dává klientům možnost transakci do tří hodin od jejího provedení stornovat, by měl zákon lépe chránit klienty před nekalými praktikami některých směnáren.

Téma směnáren v centru Prahy už dlouhodobě rezonuje v průvodcích pro zahraniční turisty a ohrožuje reputaci hlavního města i celé země. Česká národní banka opakovaně řeší stížnosti turistů na činnost některých směnáren, které poskytují nevýhodný kurz nebo účtují neobvykle vysoké poplatky, a provádí ve směnárnách kontroly. V případě porušení zákona ČNB ukládá sankce. Právě za opakované porušování zákonných povinností, které se vztahují k provádění směnárenské činnosti, ČNB v červnu 2018 odebrala licenci směnárně Chequepoint.

Všechny výše uvedené kroky jsou ale až následným zásahem, který nemůže ochránit klienta v okamžiku sjednávání obchodu ve směnárně. ČNB, která nemá zákonodárnou iniciativu, byla hlavním iniciátorem dnes přijaté novely zákona, jejíž hlavní principy v prosinci 2016 předala Ministerstvu financí ČR.

Novela, kterou ještě musí projednat Senát České republiky a podepsat prezident, zamezuje vyhlašování výhodnějších VIP kurzů a upřesňuje požadavky na informace uváděné na kurzovním lístku. Zákazníci budou moci také odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu do tří hodin od jeho uzavření. Předpokládá se, že navrhované změny vejdou v platnost před startem hlavní turistické sezóny.

Zásady bezpečné výměny peněz najdete ve vlogu ČNB na internetových stránkách centrální banky.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB