Poklady uměleckých sbírek České národní banky jsou k vidění v Ostravě

Česká národní banka poprvé ve své historii zpřístupní veřejnosti výběr svých uměleckých děl, a to v Ostravě na výstavě Umělecké poklady ze sbírek České národní banky. Na dnešní vernisáži je představí guvernér Miroslav Singer. Umělecké poklady ČNB si zájemci mohou prohlédnout v Galerii výtvarného umění v Ostravě až do 25. listopadu 2012.

Návštěvníci výstavy v ostravské Galerii výtvarného umění mají mimořádnou příležitost prohlédnout si to nejlepší z naší sbírky uměleckých děl. Je to vůbec poprvé, co se česká nebo československá centrální banka tímto způsobem představuje veřejnosti,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Galerii výtvarného umění v Ostravě znám ze zajímavých výstav, například Sváry zření, a proto jsme rádi vyhověli žádosti jejího ředitele, který nás oslovil s myšlenkou uspořádání výstavy pokladů z našich sbírek,“ dodal Miroslav Singer.

Většina vystavených exponátů byla ještě před několika dny zavěšena v interiérech budov ČNB. Výjimku tvoří 12 rozměrově nevelkých kreseb z archivního fondu výtvarných návrhů a podkladů pro výrobu peněz. Návštěvníci tu najdou třeba návrhy historických bankovek od Alfonse Muchy a Maxe Švabinského, nechybí ani ukázka návrhů dnešních bankovek od Oldřicha Kulhánka.

Tyto opravdové poklady, dokumentující jednu z nejzákladnějších činností centrální banky – emisi peněz, tvoří první z celkem třech oddílů výstavy. V druhém oddílu se návštěvníci seznámí s výběrem z nejstarších obrazů ČNB z období první republiky s přirozenou dominancí v krajinářských tématech. Třetí část představuje těžiště sbírky ČNB, věnované generaci českých malířů a grafiků nastupujících na výtvarnou scénu v 70. a 80. letech 20. století.

Výstava Umělecké poklady ze sbírek České národní banky je instalovaná v Galerii výtvarného umění Ostravě. Veřejnosti bude přístupná do 25. listopadu 2012, vždy od úterý do neděle v době 10–18 hodin. Vstupné na výstavu se řídí ceníkem Galerie výtvarného umění v Ostravě a činí 20,- Kč.

Marek Petruš, mluvčí ČNB