Plzeň se promění v město centrálních bankéřů

Guvernér České národní banky Miroslav Singer zahájil v Plzni interaktivní vzdělávací výstavu k 20. výročí české koruny a ČNB. Výstava zábavnou a neotřelou formou představuje, co dělá centrální banka a jaká je její role v ekonomice, a je proto vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Otevřená bude od 26. března do 19. dubna 2013 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Naše výstava připomíná úspěšné dvacetiletí české koruny. Návštěvníkům umožní, aby si ve formě hry vyzkoušeli téměř vše, co je pro nás centrální bankéře do jisté míry každodenní rutinou,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. „Těší mě, že mohu dnes tuto výstavu zahájit v Plzni, městě celosvětově známém svým skvělým pivem a stále více i kladným vztahem ke kulturnímu dění, což dokazuje i titul Evropské hlavní město kultury 2015," dodal Miroslav Singer.

Interaktivní výstavu ČNB tvoří sada pěti her, které zábavnou a neotřelou formou představují hlavní činnosti centrální banky a její roli v ekonomice. Hry se ovládají dotykem prstů na obrazovce nebo pohybem vlastního těla, návštěvníci tak mohou vlastníma rukama držet inflaci na cílové dvouprocentní hranici a řídit oběh peněz, anebo prověřit svoji znalost ochranných prvků bankovek.

Výstava ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje (Smetanovy sady 2) potrvá od 26. března do 19. dubna 2013. Otevřená je od pondělí do pátku od 8 do 19 hodin (s výjimkou Velikonočního pondělí). Vstupné na tuto výstavu se neplatí, naopak, každý aktivní návštěvník dostane na památku „milión“ korun v rozdrcených bankovkách.

Výstava je vhodným doplňkem k výuce finančního a ekonomického vzdělávání ve školách. Školní týmy se vedle návštěvy výstavy mohou zapojit také do soutěže o exkurzi do výroby českých mincí, a to buď přímo na výstavě nebo na webu www.chranimekorunu.cz, kde si mohou rezervovat přesný čas návštěvy výstavy.

Interaktivní výstava ČNB postupně navštíví sedm českých a moravských měst. Do této chvíle si na ní mohli přijít zahrát zájemci v Ostravě, Brně, Ústí nad Labem a v Hradci Králové a v součtu jí prošlo na deset tisíc lidí. Po poslední regionální zastávce v Českých Budějovicích bude výstava ukončena v červnu 2013 v hlavní budově ČNB v Praze Na Příkopě, kde se do centrálních bankéřů převtělí mimo jiné návštěvníci Dne otevřených dveří ČNB.

Marek Petruš, ředitel komunikace ČNB a mluvčí