Pamětní stříbrnou minci 20 let ČNB a české měny vybere veřejnost

K výročí 20 let od vzniku České národní banky a české měny uvede ČNB do oběhu pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč. Bankovní rada, která jako jediná rozhoduje o podobě českých platidel, svěřila volbu u této mince veřejnosti. „Poprvé v dvacetileté historii centrální banky mají všichni unikátní příležitost vybrat vzhled pamětní mince, a proto věřím v co nejširší účast,“ uvedl člen bankovní rady Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku. Hlasovat se bude na webu ČNB od 8. listopadu do 5. prosince. Deset hlasujících získá pamětní dvousetkorunu zhotovenou podle vítězného výtvarného návrhu, kterou centrální banka vydá 6. února 2013.

Návrhy grafického ztvárnění pamětní stříbrné mince jsou umístěny na internetových stránkách ČNB na adrese www.cnb.cz/mince20let, kde lidé mohou také vyplnit hlasovací formulář. Rozhodne se mezi čtyřmi předlohami, které splňují kritéria pro pamětní minci 20 let ČNB a české měny. Na lícní straně je povinný nápis „Česká republika“, nominální hodnota mince „200 Kč“ a motiv vztahující se bezprostředně k tématu mince; na rubové straně je povinný motiv vztahující se k tématu mince, nápis „20 let ČNB a české měny“ a letopočty „1993–2013“.

Hlasování o vítězném grafickém návrhu pamětní dvousetkoruny spustí ČNB na svém webu v úterý 8. listopadu 2011 ve 12:00 hodin a bude pokračovat až do pondělí 5. prosince 2011, do 12:00 hodin. Výsledek hlasování Česká národní banka zveřejní 12. prosince 2011. V tento den ČNB zároveň vybere deset hlasujících, kteří obdrží minci zhotovenou podle vítězného návrhu zdarma. Dostanou ji v únoru 2013, kdy bude mince uvedena do oběhu.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB