Pamětní stříbrná mince ke 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu připomínající 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Mince budou v prodeji od středy 17. června 2020.

Škola založená v roce 1920, tj. v období národního nadšení první republiky, symbolizovala protipól starších německých škol, které v severočeském regionu již existovaly (např. v Novém Boru nebo Kamenickém Šenově). Během sta let její existence z ní vzešla řada významných sklářů. Výuka se zaměřuje zejména na malování, rytí či broušení skla, tvarování hutního skla, bižuterii, kovorytí nebo stolní figurky. Součástí železnobrodské školy je i sklářská huť.

Pamětní dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 5 400 mincí a dalších 10 300 kusů pak ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Na lícní straně dvousetkoruny navržené medailérem Lubošem Charvátem je vyobrazen broušený talíř z olovnatého křišťálu, ve kterém je zakomponován fragment vstupního portálu školy. Označení nominální hodnoty mince 200 Kč a text ČESKÁ REPUBLIKA se nachází uvnitř fragmentu vstupního portálu. Při levém okraji mince je vyražena značka České mincovny, která minci pro ČNB vyrazila.

Broušený talíř z olovnatého křišťálu je vyobrazen také na rubové straně mince a je v něm zakomponován školní emblém s texty STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA SKLÁŘSKÁ, ŽELEZNÝ BROD a 1920-2020.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Dvousetkoruna 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě je v pořadí třetí letošní pamětní stříbrnou 200 Kč mincí vydávanou ČNB. Následující stříbrná pamětní mince v nominální hodnotě 200 Kč bude připomínat 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů. Tato mince bude emitována 1. července 2020.

Emisní plán ČNB na léta 2016–2020 počítá pro letošní rok s pěti emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč, jednou emisí s nominálem 500 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci