Pamětní stříbrná mince k výročí ČNB a koruny

Česká národní banka připomene výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny vydáním pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. Dvousetkoruna, jejíž podoba vzešla z veřejného hlasování na internetových stránkách ČNB, bude v prodeji od 6. února 2013 u smluvních partnerů ČNB.

Ve svých dvaceti letech má koruna pozici stabilní, důvěryhodné a světově uznávané měny. Samostatná měna dává ekonomikám včetně té české další přizpůsobovací mechanismus vůči vývoji hospodářského cyklu,“ uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Tato pamětní mince má několik historických unikátů, je první mincí věnovanou české koruně, vůbec poprvé je na ní vyobrazena budova centrální banky a poprvé ji vybírala veřejnost,“ dodal Miroslav Singer.

Ve veřejném hlasování zvítězila pamětní mince, na jejíž lícní straně je zobrazený český lev a nápis „ČNB“. Na rubové straně dvousetkoruny je průčelí budovy ČNB v Praze s motivem 1 Kč mince v popředí. Podobu mince navrhl akademický sochař Vladimír Oppl, autor návrhu kovové dvacetikoruny a dnes již neplatných padesátihaléřů. Návrh Vladimíra Oppla získal v hlasování na konci roku 2011 celkem 41procentní podporu, tedy 1629 platných hlasů.
Česká národní banka vydá do oběhu celkem 26 tisíc kusů dvousetkoruny, z toho 18 700 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 7 300 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince (200 Kč) není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci razila Česká mincovna.

Česká národní banka je centrální bankou České republiky. Vznikla 1. ledna 1993 rozdělením Státní banky československé, je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem o ČNB. Nová měnová soustava České republiky začala platit 8. února 1993 poté, co parlamenty nástupnických zemí rozdělené České a Slovenské federativní republiky schválily ukončení krátce trvající měnové unie a zavedení dvou samostatných měn - české koruny a slovenské koruny.

Dvousetkoruna k výročí 20 let od vzniku ČNB a české měny je první z letošních pěti emisí mince této nominální hodnoty. V průběhu tohoto roku připomene ČNB stříbrnou mincí také výročí 250 let od narození Aloise Klara, 750 let od založení kláštera Zlatá koruna a 100 let od narození Josefa Bicana a Otty Wichterleho.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince