Pamětní stříbrná mince k výročí 100 let Obecního domu v Praze

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou 200 Kč minci, která připomene 100 let od otevření Obecního domu v Praze. Mince inspirovaná touto stavbou bude v prodeji od 7. listopadu 2012.

Na líci pamětní dvousetkoruny je vyobrazení „Věrnosti“ z výzdoby Primátorského sálu Obecního domu. Na rubové straně mince je zachyceno průčelí budovy. Podobu mince navrhla akademická sochařka Majka Wichnerová.

Česká národní banka vydává do oběhu celkem 21 300 kusů mince, z toho 13 600 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 7 700 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Obecní dům byl slavnostně otevřen veřejnosti v roce 1912 a je považován za jednu z nejlepších staveb pražské secese. Za připomenutí stojí nejenom umělecký význam této stavby, ale i její role v dějinách českého národa. Právě v Obecním domě byl v roce 1918 založen Národní výbor československý a 28. října téhož roku zde byly položeny základy samostatného Československa.

Mince k výročí 100 let od otevření Obecního domu je poslední stříbrnou mincí, kterou v tomto roce vydává Česká národní banka. První pamětní stříbrnou mincí příštího roku bude 6. února 2013 dvousetkoruna k výročí 20 let od vzniku České národní banky a české měny, jejíž podobu poprvé v historii vybrala veřejnost v internetovém hlasování.

Marek Petruš, ředitel komunikace a mluvčí ČNB


Podrobnější informace a vyobrazení mince