Pamětní stříbrná mince k 750. výročí založení Českých Budějovic

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 750. výročí založení Českých Budějovic. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude v prodeji od 4. března 2015.

Na lícní straně mince je vyobrazena pečeť krále Přemysla Otakara II., přes kterou je vlevo ztvárněn český lev ve štítu a vpravo svatováclavská plamenná orlice ve štítu. Motivem rubové strany mince je vyobrazení plánu Českých Budějovic v době jejich založení, do něhož částečně zasahuje znak města a erb Hirza z Klingenbergu, lokátora Českých Budějovic. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů.

ČNB vydává do oběhu celkem 16 500 kusů mince, z toho 10 900 kusů ve špičkové kvalitě a 5 600 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Přestože vznik řady českých měst není v mnoha případech zcela jednoznačně podchycen, v případě Českých Budějovic jsou okolnosti založení velmi dobře popsané. V rámci posilování své moci v jižních Čechách rozhodl panovník Přemysl Otakar II. počátkem 60. let 13. století o založení nového města na soutoku Malše a Vltavy. Budějovice, jejichž název byl pokrácen z původních „Budivojovic“, jsou oblíbeným cílem turistů zejména pro své rozmanité kulturní bohatství.

Dvousetkoruna k 750. výročí založení Českých Budějovic otevírá letošní čtveřici mincí této nominální hodnoty, které vydává Česká národní banka. Prostřednictvím dalších emisí si v letošním roce připomeneme výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným, narození Jana Pernera nebo představení parovozu Josefem Božkem.

Tomáš Zimmermann, mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci