Pamětní stříbrná mince k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou

Česká národní banka a lucemburská centrální banka (Banque centrale du Luxembourg) společně ve středu 1. září 2010 vydávají do oběhu pamětní stříbrnou minci k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou. Slavnostní představení mince v České republice se uskuteční v den emise v historickém prostředí hradu Křivoklát.

Emisi české pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč uvede v Královském sále hradu Křivoklát guvernér České národní banky Miroslav Singer. Události se zúčastní lucemburský velvyslanec Jean Faltz, guvernér lucemburské centrální banky Yves Mersch, kardinál Miloslav Vlk a další významné osobnosti.

„Poprvé v historii České národní banky je pamětní mince k významné historické události vydávána současně i zahraniční centrální bankou,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnosti centrální banky spojené s peněžním oběhem. „Jsme hrdi na to, že na vydání této krásné mince jsme mohli spolupracovat s našimi partnery z Lucemburska,“ dodal.

Autorem grafického ztvárnění pamětní stříbrné dvousetkoruny je MgA. Jakub Vlček. Ten je i autorem výtvarného návrhu pamětní mince vydávané v Lucembursku, jejíž nominální hodnota je 700 eurocentů. Česká i lucemburská mince má shodný motiv rubové strany, odlišná je strana lícní a popisné texty. Lucemburská mince má o 3 mm větší průměr (34 mm) než mince česká (31 mm).

Motivem rubové strany je stylizovaná podoba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny při uzavření sňatku na pozadí gotického dekoru. Po celém obvodu české mince je text „Sňatek Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou“ a letopočty 1310-2010.

Česká mince má na líci českého lva ve stylizované středověké podobě na gotickém pozadí tvořeném hvězdami a tečkami. Na lícní straně lucemburské mince je vyobrazen lucemburský velkovévoda. Obě stříbrné mince razí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou.

Česká dvousetkoruna se vydává ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. ČNB vydává minci v nákladu 9 600 kusů v běžné kvalitě a 13 900 kusů ve špičkové kvalitě. Lucemburská pamětní mince bude ražena pouze ve špičkové kvalitě v nákladu 3 000 kusů.

Podrobnější informace a zobrazení mince

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB