Pamětní mince ke 100. výročí narození Karla Zemana

Česká národní banka vydává ve středu 27. října 2010 do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí narození Karla Zemana, významného českého filmového režiséra, výtvarníka a animátora.

Autorkou výtvarného návrhu mince je Lenka Nebeská. Na její lícní straně je kompozice postav z filmů Karla Zemana – čaroděj z filmu „Čarodějův učeň“, Honzík a Mařenka z filmu „Pohádka o Honzíkovi a Mařence“ a Sindibád z filmu „Pohádky tisíce a jedné noci“. Rub mince nese motiv ponorky, chobotnice a jeskyně z filmu „Vynález zkázy“ a vzducholodi z filmu „Ukradená vzducholoď“.

Karel Zeman (1910–1989), výjimečný český filmový režisér, ve své tvorbě využíval jedinečné kombinace animací, trikových záběrů a velmi specifické poetiky. Proslavil se snímkem Cesta do pravěku, po kterém následovaly další známé a oceňované filmy, např. Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Na Kometě a další. Karel Zeman vytvořil také řadu velmi populárních animovaných snímků, k nejznámějším patří filmy o panu Prokoukovi, snímek Inspirace nebo Čarodějův učeň.

Minci ze slitiny stříbra a mědi razí Česká mincovna, a.s., v Jablonci nad Nisou. Vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Podrobnější informace o technické realizaci

Tomáš Zimmermann
odbor komunikace ČNB