Pamětní mince ČNB k 25. výročí 17. listopadu 1989

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude v prodeji od 12. listopadu 2014.

Na lícní straně mince se nachází český lev ze státního znaku Československé socialistické republiky, který je vyobrazený za mřížemi a nese na hrudi štítek se siluetou slovenské hory Kriváň a vatry. Pod vyobrazením lva jsou letopočty „1948 - 1989“. Motivem rubové strany mince je český lev ze státního znaku České a Slovenské Federativní Republiky mezi otevřenými mřížemi, nesoucí na hrudi štítek se znakem Slovenské republiky. Autorem mince je Jiří Hanuš.

ČNB vydává do oběhu celkem 20 800 kusů mince, z toho 14 900 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 5 900 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

ČNB k výročí 17. listopadu současně emituje i sadu obsahující pamětní minci s medailí. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby, který zemřel v roce 2013, jako pocta tomuto klasikovi české mincovní tvorby. Emisní náklad sady je 4 000 kusů.

Dne 17. listopadu 1989 se konala na pražském Albertově pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol za německé okupace. Shromáždily se zde tisíce lidí, které se přesunuly i do středu města a část z nich byla zbita příslušníky pořádkových jednotek. Tyto události významně přispěly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na demokratické principy.

Dvousetkoruna k 25. výročí událostí 17. listopadu uzavírá letošní pětici mincí této nominální hodnoty, které vydává Česká národní banka. Prostřednictvím ostatních emisí jsme si připomněli založení československých legií a kromě toho také narození několika významných českých osobností (Bohumila Hrabala, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a Tomáše Bati ml.).

Tomáš Zimmermann, mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci