Olomouc na zlaté minci ČNB

banner – TZ – ZM Městská památková rezervace Olomouc

Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivy historického jádra města Olomouc. Pětitisícikoruna z cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 28. května.

Cyklus Městské památkové rezervace postupně představuje vybraná města v České republice s architektonickým či kulturním významem. Mince inspirovaná moravskou Olomoucí vychází jako sedmá v pořadí. „Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb v čele s morovým sloupem, který je na seznamu UNESCO. Budu rád, pokud naše zlatá mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,“ říká guvernér České národní banky Aleš Michl.

Na zlaté minci jsou ztvárněny vybrané olomoucké stavby. Lícní stranu zdobí gotické klenby a fragment z radnice s orlojem. Na rubu je Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž, půdorys a klenební žebroví kostela sv. Mořice. Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů.

„K pamětním mincím přistupujeme jako k uměleckým dílům. Dbáme na to, abychom ke ztvárnění vybrali takový návrh, který nejlépe vystihuje zadané téma, a poté při výrobě hlídáme, aby nezanikly ani ty nejmenší detaily. Celkově trvá příprava emise mince déle než rok,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

ČNB vydává 15 tisíc kusů mincí ze zlata o ryzosti 999,9. Z toho je 5 000 kusů v běžném a 10 000 kusů ve špičkovém provedení. Liší se od sebe povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Cyklus Městské památkové rezervace v letech 2021–2025 postupně představuje deset historických měst v České republice. Minci už vedle Olomouce mají Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivy města Moravská Třebová a v roce 2025 cyklus doplní Štramberk a Tábor. Více informací o numizmatických emisích ČNB je k dispozici na webu ČNB.

Olomouc

Městská památková rezervace Olomouc se rozprostírá na ploše 87 hektarů a je nejrozsáhlejším historickým městským útvarem na Moravě. V minulosti byla hospodářským, správním, vzdělanostním a církevním centrem, těžícím mimo jiné ze své výhodné polohy v úrodném regionu Hané. Její architektonický charakter pomáhala formovat také historická vojensko-strategická funkce. Mezi zdejší památky patří Olomoucký hrad s kostelem sv. Václava, gotický kostel sv. Mořice, soubor barokních kašen a sloupů, secesní vila Primavesi nebo Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB