Nový web o historii centrálního bankovnictví

Česká národní banka zveřejňuje internetové stránky o historii centrálního bankovnictví na českém území. Na novém webu čtenáři najdou unikátní fotografie z archivu centrální banky a dozvědí se, jak se na pozadí dějin vyvíjely základní činnosti banky od založení Československa v roce 1918 do současnosti.

„Zveřejnění nových internetových stránek o historii centrálního bankovnictví jsme záměrně nachystali na dobu, kdy si připomínáme výročí 20 let od vzniku České národní banky a samostatné české měny. Aby veškeré informace měly náležitý historický kontext, ohlédli jsme se mnohem dál do minulosti naší instituce, až do období vzniku Československa. Významné milníky z historie centrální banky jsme doprovodili unikátními fotografiemi z našich archivů, z nichž mnohé spatří veřejnost úplně poprvé,“ uvedl ředitel odboru komunikace ČNB Marek Petruš.

Na nových internetových stránkách Historie ČNB najdou zájemci z řad studentů, výzkumníků, historiků i široké veřejnosti informace o dějinách měnové politiky, emisní činnosti centrálních bank na českém území a o historii, statutárních orgánech nebo budovách ČNB. Všechna tato témata mohou čtenáři sledovat ve vzájemném kontextu pomocí časové osy. Významnou součástí webových stránek je i obrazová dokumentace z archivů ČNB, která bude dále doplňována, stejně jako podrobnější popisy některých událostí a dobové filmové materiály.

Česká národní banka vznikla k 1. lednu 1993 rozdělením Státní banky československé. Je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu, určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz, ochranou spotřebitele a devizový dohled. Jako banka státu ČNB vede účty a provádí platební styk a další bankovní služby pro stát a veřejný sektor.

Tomáš Zimmermann, odbor komunikace ČNB