Novela vyhlášky, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o podnikání na kapitálovém trhu v oblasti ochrany proti zneužívání trhu

Česká národní banka si dovoluje upozornit veřejnost, že dne 1. 5. 2007 nabyla účinnosti tzv. technická novela vyhlášky č. 536/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o podnikání na kapitálovém trhu v oblasti ochrany proti zneužívání trhu (vyhláška č. 92/2007 Sb.).

Novela vyhlášky má technickou povahu a zohledňuje změny, které přinesla novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu (zákon č. 56/2006 Sb.). Vyhláška odstraňuje některé výkladové problémy u oznamování transakcí zasvěcenci (insidery), kdy se některé osoby pokoušely vyhnout oznamovací povinností u transakcí s opcemi s odkazem na rozdílnou terminologii zákona a vyhlášky. Po novele je již zcela jednoznačné, že oznamování transakcí podle části čtvrté vyhlášky zahrnuje i transakce s opcemi.

Posun novela přináší ohledně vedení seznamu osob, které mají přístup k vnitřním informacím (insider list). Seznam má nově zahrnovat zaměstnance a jiné osoby, které mají oprávněný přístup k vnitřním informacím u osoby poskytující emitentovi poradenské či právní služby. Pro přizpůsobení vedení seznamu je stanoveno přechodné čtyřměsíční období.

Novela přináší i nové přílohy k vyhlášce (formuláře pro oznámení), ty však vycházejí z příloh původních a změny v nich jsou převážně upřesňující a terminologické.

Novela vyhlášky ( vyhláška č. 92/2007 Sb. (pdf, 256 kB)) a úplné znění vyhlášky o zneužívání trhu ( ÚZ vyhlášky č. 536/2004 Sb. (pdf, 192 kB)) jsou k dispozici na webových stránkách České národní banky.

 

Pavlína Bolfová, mluvčí ČNB