Návratnost dvacetikorun byla vysoká, většinu padesátihaléřů si lidé nechali

Dvacetikorun se do České národní banky vrátilo přes 88 procent, u padesátihaléřů byla návratnost o poznání nižší – více než 85 procent jich zůstalo mezi lidmi. Šestiletá lhůta pro výměnu neplatných 20 Kč a 50 h vypršela na konci srpna letošního roku.

Mezi lidmi zůstalo 5 185 650 kusů bankovek 20 Kč, což představuje 11,9 % z jejich množství v oběhu. Padesátihaléřů nebylo předloženo k výměně 365 434 151 kusů, tj. cca 85,3 % z celkového množství této nominální hodnoty. Uvedené množství nevrácených mincí je sice vysoké, ale nijak výjimečné.

Velký rozdíl v návratnosti mezi mincí a bankovkou je zcela běžný - i ve stejné nominální hodnotě se mincí vrací méně. Obecně navíc platí, že čím nižší je nominální hodnota, tím větší množství peněz se z oběhu nevrátí.

O ukončení platnosti obou nominálů rozhodla bankovní rada České národní banky 31. ledna 2008, neboť přestaly plnit funkci oběživa. To v praxi znamená, že se jich z oběhu zpět do centrální banky vracela pouze malá část.

Papírové dvacetikoruny budou standardně rozřezány na tzv. bankovkovou drť. Padesátihaléře nebudou demonetizovány, ale prodány jako hliník, jehož množství činí díky vráceným mincím 78 tun.

Tomáš Zimmermann
Mluvčí ČNB