Nadace mohou vkládat mince na svůj účet zdarma

Česká národní banka v posledních letech pozoruje rychlý růst emise českých mincí. Přichází proto s pilotním projektem, v němž dočasně nabídne charitativním organizacím a nadacím možnost vkladu českých mincí prostřednictvím poboček ČNB na jejich účty u jakékoliv komerční banky zdarma.

Počet nově vydaných mincí letos poprvé za dobu existence české měny překonal hranici 100 milionů kusů. Přitom ještě v nedávné minulosti byl tento objem téměř o polovinu nižší. Lidé zadržují české mince v hodnotě stovek milionů až miliard korun, které nejsou vraceny do oběhu. ČNB proto vyzývá veřejnost, firmy a instituce, aby neúčelně nehromadily a nezadržovaly platné české mince, ale aby jimi naopak platily. Alternativou je jejich výměna za bankovky nebo uložení na účet.

Možností, jak přispět k vyšší efektivitě oběhu českých mincí, je několik. Při jedné platbě můžeme použít až 50 kusů mincí. Bezplatně lze vyměnit až 100 kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty, která zajišťuje služby pro ČSOB, nebo u ČNB a jejích poboček. „Další možností je uložit mince na svůj účet v bance. V tomto případě doporučujeme, aby se klienti předem informovali o případném poplatku. Od tohoto poplatku budou od 20. listopadu do odvolání osvobozeny charitativní organizace a nadace, které si prostřednictvím našich poboček uloží mince na svůj účet,“ říká ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček.

ČNB dbá ze zákona o plynulost a hospodárnost peněžního oběhu. Úspornost promítá především do struktury měnové soustavy, když rozhoduje, jaké nominální hodnoty platidel budou v oběhu a zda budou k dispozici ve formě bankovek nebo mincí. ČNB v minulosti ukončila používání mincí o hodnotě 10, 20 a 50 haléřů, které přestaly plnit funkci oběživa. Podobně ukončila platnost bankovek 20 Kč a následně i 50 Kč, které nahradila mincemi. Zatímco bankovky nejnižších nominálních hodnot se velmi rychle opotřebují, mince vydrží desítky let.

Na jednoho obyvatele včetně dětí dnes připadá 170 ks českých mincí. Hmotnost všech mincí v oběhu přesahuje 9 426 tun – pro lepší představu je to téměř 24 vlaků po 20 vagonech s obsahem nákladu 20 tun. Množství mincí, které se v současnosti nachází v oběhu, a jejich dlouhá životnost vytvářejí předpoklady pro výrazně nižší emisi mincí, než jaké jsme svědky dnes.

Více se dozvíte ve video rozhovoru s Josefem Ducháčkem, ředitelem sekce peněžní a platebního styku.

V peněžním oběhu je celkem 574,1 mld. Kč
(Stav k 16. 10. 2017)

  Hodnota Počet kusů
Bankovek 557 mld. 445 mil.
Oběžných mincí 15 mld. 1,8 mld.
Zlatých a stříbrných mincí 2,1 mld. 2,6 mil.


Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB